вгору

Отримані у подарунок корпоративні права: як оподатковувати?

Правове регулювання договору дарування регламентовано Цивільним кодексом України. А оподаткування доходу у вигляді вартості отриманого у дарунок майна регулюється розділом IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Дохід, отриманий у вигляді вартості подарунку, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Порядок оподаткування ПДФО, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, встановлено ст. 174 ПКУ .

Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими для оподаткування спадщини (п. 174.6 ПКУ).

З метою оподаткування до об’єктів спадщини платника податку віднесено, зокрема, об’єкти комерційної власності, а саме цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право тощо.

Відповідно до ПКУ вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця І чи ІІ ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5%. Крім того, такий дохід оподатковується військовим збором за ставкою 1,5%, відповідно до п. 16-1 підр.10 р.ХХ «Прикінцеві положення» ПКУ. Про це роз’яснили податківці ГУ ДФС у Закарпатській області.

Нагадаємо!

Платник податку, що отримав дохід від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп. 168.2.1 ПКУ).

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, до 1 травня року, що настає за звітним. Фізособа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в даній нею декларації (п. 179.7 ПКУ).

Зверніть увагу!

Згідно з п. 179.2 ПКУ обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і декларація не подається, якщо такий платник отримував доходи, зокрема, від дарування, при нотаріальному посвідченні договіру за якими було сплачено податок.

Отже, у разі безоплатного отримання фізособою від іншої фізособи, яка не є членом її сім’ї І чи ІІ ступеня споріднення, у дарунок корпоративних прав вартість отриманих корпоративних прав є об’єктом оподаткування ПДФО за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5% . У разі якщо ПДФО та військовий збір платником податку не було сплачено при нотаріальному посвідченні договору дарування, такий платник зобов’язаний подати податкову декларацію та сплатити відповідні податкові зобов’язання у встановлені ПКУ терміни.