вгору

Перехід з загальної системи на 5% ЄП: яку причину вказати в заяві №3-ПДВ?

Порядок анулювання реєстрації платників ПДВ регулюється ст. 184 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та розділом V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130 (далі – Положення). 

Згідно з пп. «в» п. 184.1 ПКУ анулювання реєстрації платника ПДВ відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати ПДВ. 

Для анулювання реєстрації платник ПДВ подає до контролюючого органу за місцем перебування на обліку заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ, в якій зазначає причину анулювання реєстрації платника ПДВ, що складається із посилання на пункт, статтю ПКУ та посилання на норму ПКУ. Відповідна причина анулювання реєстрації платника ПДВ обирається суб’єктом господарювання із переліку причин анулювання, зазначених у додатку до заяви за формою № 3-ПДВ. 

Відповідно до п. 293.3 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи (юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців) встановлюється у розмірі: 

  • 3 відсотки доходу – у разі сплати ПДВ згідно з ПКУ; 
  • 5 відсотків доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку. 

Згідно з п. 293.2 ПКУ фіксовані ставки єдиного податку встановлюються для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої та другої груп. 

Отже, у разі переходу суб’єкта господарювання із сплати інших податків і зборів (із загальної системи оподаткування) на спрощену систему оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ, у заяві за формою № 3-ПДВ має бути вказаний «Підпункт «в» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу» та норма ПКУ: 

  • для юридичної особи або фізичної особи – підприємця, яка обрала відсоткову ставку єдиного податку для платників третьої групи у розмірі 5%, – «Особа є платником єдиного податку за ставкою, що не передбачає сплати податку на додану вартість відповідно до підпункту 2 пункту 293.3 статті 293 розділу XIV Кодексу, і не переходить у встановленому Кодексом порядку на сплату єдиного податку за ставкою, що передбачає сплату податку на додану вартість»; 
  • для фізичної особи – підприємця, яка обрала фіксовану ставку єдиного податку для платника першої або другої групи, – «Фізична особа - підприємець є платником єдиного податку за фіксованою ставкою відповідно до пункту 293.2 статті 293 розділу XIV Кодексу». 

Водночас, контролюючий орган виключає суб’єкта господарювання з реєстру платників ПДВ без подачі таким суб’єктом заяви про анулювання реєстрації у разі, якщо у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування таким суб’єктом зроблено відповідну позначку

Згідно з п. 184.2 ПКУ якщо щодо особи, зареєстрованої платником ПДВ, до реєстру платників єдиного податку внесено запис про застосування спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ, анулювання реєстрації проводиться контролюючим органом автоматично за даними реєстру платників єдиного податку. 

Про це зазначено на Інформаційно-інформаційному ресурсі «ЗІР», категорія 101.03.