вгору

Період дії ІПК та відповідальність платника

Індивідуальна податкова консультація - роз’яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій. Це визначення наведено у пп. 14.1.172-1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).  

Зокрема, за вибором платника податків індивідуальна податкова консультація (далі - ІПК) надається в усній, у паперовій або електронній формі (п. 52.3 ПКУ). 

Важливо! ІПК має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. 

ІПК, надана у паперовій або електронній формі, підлягає реєстрації в єдиному реєстрі ІПК та розміщенню на офіційному вебсайті ДПСУ, без зазначення найменування (прізвища, ім’я, по батькові) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) та його податкової адреси (абз. четвертий п. 52.4 ПКУ). 

Зверніть увагу! У разі коли положення ІПК суперечать положенням узагальнюючої податкової консультації, застосовуються положення узагальнюючої податкової консультації. 

Платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до ІПК, не звільняються від обов’язку сплати податкового зобов’язання, визначеного ПКУ. 

Платник податків може оскаржити до суду, зокрема, надану йому у паперовій або електронній формі ІПК як правовий акт індивідуальної дії, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору. 

Скасування судом, зокрема, ІПК є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду. 

Враховуючи зазначене, ІПК, надана платнику податків у паперовій або електронній формі, має індивідуальний характер і може застосовуватись виключно таким платником податків з дня її надання до моменту її зміни або скасування. 

Щодо відповідальності платника податків 

Що стосується відповідальності платника податків за вчинення податкових правопорушень, який діяв у відповідності до ІПК, то п. 39 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що ІПК, надана контролюючим органом у письмовій або електронній формі до 31.03.2017 р. (включно), звільняє платника податків (податкового агента та/або його посадову особу) від відповідальності, включаючи фінансову (штрафні санкції та/або пеню), за діяння, що містять ознаки податкового правопорушення, вчинені до 31.12.2017 р. (включно). 

Важливо! Починаючи з 01.01.2018 р. ІПК, надана контролюючим органом у письмовій або електронній формі до 31.03.2017 р. (включно), не підлягає застосуванню. 

Крім того, згідно з пп. 112.8.2 ПКУ обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до ІПК, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі ІПК, або до узагальнюючої податкової консультації та/або до висновку об’єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норми права, від якого в подальшому було відступлено. 

Пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню у випадку вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, що діяла у відповідності до індивідуальної чи узагальнюючої податкової консультації та/або висновку про застосування норми права Верховного Суду України (пп. 129.9.2 ПКУ). 

Разом з тим, зокрема, звільнення особи від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення не звільняє її від виконання податкового обов’язку, а також іншого обов’язку, передбаченого ПКУ, порушення якого стало підставою для притягнення до відповідальності (п. 112.6 ПКУ). 

Про це повідомили податківці ДПС у Чернівецькій області.