вгору

Підходи до регулювання ринку небанківського лізингу від НБУ

НБУ оприлюднив зміни щодо регулювання ринку небанківського лізингу в рамках Закону про «Спліт». Про це йдеться на сайті НБУ.

Це останній із шести запланованих секторальних документів, в яких НБУ як майбутній регулятор ринків небанківських фінансових послуг описує поточний стан ринків, їх проблеми та заплановані зміни в регулюванні.

Нагадаємо, що з 1 липня 2020 року НБУ здійснюватиме державне регулювання та нагляд за діяльністю, у тому числі з надання небанківським фінансовими установами послуг лізингу.

Головною метою нового регулювання стане сприяння розвитку ринку фінансового лізингу на засадах прозорості, дотримання прав та інтересів клієнтів.

Для цього передбачаються наступні ключові зміни:

1) Будуть уніфіковані вимоги до лізингодавців, які працюють у формі фінансових компаній чи у формі юридичних осіб з ліцензією на фінансовий лізинг. Хоча послугу вони надають однакову, наразі вимоги до них різні. НБУ встановить єдині вимоги та для надання послуги фінансового лізингу вимагатиме від лізингодавця отримання ліцензії на здійснення діяльності фінансової компанії.

Лізингодавці, що вже зараз існують на ринку, будуть переоформлені в статус фінансових компаній з відповідним видом ліцензії автоматично. Як і раніше, окрім надання фінансових послуг, лізингодавці зможуть займатися також іншою господарською діяльністю, в т. ч. оперативним лізингом.

Загалом до лізингових компаній будуть застосовуватись спрощені вимоги як до сегменту фінансового ринку без підвищеного ризику, який не залучає кошти населення, до таких компаній будуть збережені вимоги щодо обсягу капіталу. Лізингові компанії повинні підтримувати власний капітал на рівні 3 млн грн у випадку надання тільки послуг із фінансового лізингу або 5 млн грн, якщо лізингова компанія планує надавати дві або більше фінансових послуг.

2) Буде чітко врегулювано та розширено джерела фінансування фінансових компаній, адже обмеженість у можливостях залучення фінансування є однією з ключових перешкод для розвитку ринку.

Так, лізингодавці зможуть, серед інших, залучати кошти в афілійованих осіб та кошти на умовах субординованого боргу, в т. ч. від фізичних та юридичних осіб, які є кваліфікованими інвесторами. Також буде чіткіше врегульована можливість залучення коштів шляхом випуску боргових цінних паперів.

3) Будуть підвищені вимоги до прозорості компаній та складання і розкриття звітності.

Розвиток цього ринку можливий лише за умови довіри кредиторів та клієнтів, обізнаності населення та бізнесу і забезпечення дотримання прав всіх сторін. Інформативна звітність, складена за міжнародними стандартами та перевірена незалежним зовнішнім аудитом, повинна стати основною формою підтвердження фінансового стану компанії перед її контрагентами та кредиторами. Це також сприятиме спрощенню та здешевленню залучення фінансування лізинговими компаніями.

НБУ готовий підтримувати законодавчі та урядові ініціативи, а також ініціативи самих лізингових компаній щодо вдосконалення податкового регулювання, надання податкових та інших стимулів для розвитку ринку лізингу в Україні.

Графіки приведення діяльності лізингових компаній у відповідність до нових вимог будуть визначені з урахуванням об’єктивних строків та можливостей учасників ринку лізингу виконати ці вимоги.

Більше новин читайте у Блозі бухгалтера, у розділі Інформер програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.

https://lh6.googleusercontent.com/ChOaBn-AvAAclvRH4f9kEl6akmhlMr0hoQ4iTX5boHaesBVblDzyoOEfkSEbgHg-1iAB8VS_UpOewBIN3XRnkR0UDh76SraWFyXNUai4jWS3HY42B4MI9gwB0XYaZNfTZBwcT-2S