вгору

Подарунки, сертифікати та навчання керівництва: що з базою оподаткування резидента Дія Сіті?

Поняття, правила та положення, установлені Податковим кодексом України (далі - ПКУ) та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 розд. І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (пп. 5.1 – 5.3 ст. 5 розд. І ПКУ). 

Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті, що запроваджується з метою стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні шляхом створення сприятливих умов для ведення інноваційного бізнесу, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій, а також талановитих спеціалістів визначено Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 р. № 1667-IX (далі – Закон № 1667). 

Закон № 1667 визначає, зокрема, такі поняття: 

  • гіг-контракт – цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розд. V Закону № 1667; 
  • гіг-спеціаліст – фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем; 
  • резидент Дія Сіті – юридична особа, яка відповідно до Закону № 1667 набула статусу резидента Дія Сіті та згідно з інформацією, що міститься у реєстрі Дія Сіті, перебуває у зазначеному статусі. 

Резидент Дія Сіті забезпечує гіг-спеціаліста обладнанням та іншими засобами, необхідними для виконання робіт (надання послуг), якщо інше не передбачено гіг-контрактом (ч. шоста ст. 20 Закону № 1667). 

Особливості застосування до резидента Дія Сіті спеціальних умов оподаткування, день початку і день припинення застосування таких умов визначаються ПКУ (ч. сьома ст. 2 Закону № 1667). 

Спеціалісти резидента Дія Сіті – гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом № 1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах (пп. 14.1.283 ПКУ). 

Базою оподаткування операцій резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах є грошове вираження об’єкта оподаткування, розрахованого за правилами, визначеними п. 135.2 ПКУ та пп. 141.9-1.3 ПКУ. У разі здійснення операцій, які є об’єктом оподаткування, у формі, відмінній від грошової, базою оподаткування є вартість такої операції, визначена на рівні не нижче звичайної ціни. 

До бази оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах включається, зокрема, вартість майна (робіт, послуг), наданого (наданих) особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, без висування вимог щодо компенсації його (їх) вартості (у т. ч. безоплатно наданих товарів (робіт, послуг)), за винятком операцій, які: 

  • здійснюються на користь неприбуткових організацій (згідно з відповідними нормами ПКУ); 
  • є рекламними (маркетинговими) матеріалами в межах встановленого цінового ліміту; 
  • вже оподатковуються ПДФО або не включаються до їхнього оподатковуваного доходу згідно з ПКУ; 
  • є неперсоніфікованими додатковими благами для спеціалістів Дія Сіті, що не підлягають оподаткуванню ПДФО; 
  • становлять пенсійні та страхові внески у встановлених межах. 

Для цілей цього підпункту: 

  • безоплатно наданим майном вважається також майно, нестача якого виявлена під час інвентаризації, за умови що балансова вартість такого відсутнього майна станом на дату проведення інвентаризації перевищує 5% сукупної балансової вартості відповідної однорідної групи майна, щодо якого проводиться інвентаризація (крім списання нестачі у межах норм природного убутку), та платник податку не звернувся до відповідних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення чи притягнення винних осіб до відповідальності або не вжив заходів до стягнення суми компенсації із зберігача, страхової компанії тощо у зв’язку з такою нестачею; 
  • однорідна група майна означає сукупність майна, що об’єднується за ознакою однорідності сировини і матеріалу, призначення, способу виробництва тощо. Якщо платником податку визначено однорідну групу майна відповідно до облікової політики підприємства, використовуються відповідні положення облікової політики підприємства. 

Отже, у разі якщо операції із надання подарунків гіг-спеціалістам (сертифікат та ноутбук), а також оплати навчання директору підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб відповідно до розд. IV ПКУ або не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно зі ст. 165 ПКУ та/або не оподатковуються згідно з п. 170.7 ПКУ, то такі операції не включаються до бази оподаткування резидентів Дія Сіті – платників на особливих умовах. 

Таке розяснення надано на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 102.24.