вгору

Податкова знижка для фізосіб: головне

Відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. 

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді зарплати, у випадках, визначених ПКУ. 

Заробітна плата це основна та додаткова винагорода, інші заохочувальні та компенсаційні кошти, які виплачують платнику податку на підставі відносин трудового найму. 

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). Це визначено пп. 166.2.1 ПКУ

Важливо! Копії зазначених документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються ДПС, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ. 

Обмеження щодо права на податкову знижку 

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (пп. 166.4.3 ПКУ). 

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається до 31 грудня (включно), наступного за звітним, податкового року.  

Сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як зарплата, зменшену з урахуванням положень п. 164.6 ПКУ, крім випадку, визначеного пп. 166.4.4 ПКУ (пп. 166.4.2 ПКУ). 

Сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, у разі включення до податкової знижки витрат, передбачених пп. 166.3.10 ПКУ, розраховується окремо від інших витрат та не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, отриманого у вигляді дивідендів, крім сум дивідендів, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (пп. 166.4.4 ПКУ). 

Таблиця

Витрати, за якими фізособа має право на отримання податкової знижки за результатами 2023 р.

Витрати 

Обмеження 

Підстава 

Частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом 

Житловий будинок (квартира, кімната), що будується чи придбавається, має бути визначений як основне місце проживання (абз. 3 п. 175.1 ПКУ). 

Пп. 166.3.1 ПКУ 

Пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям 

Розмір внесків не повинен перевищувати 4% від суми загального оподатковуваного доходу за звітний рік 

Пп. 166.3.2 ПКУ 

Сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання 

Сплата на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення та/або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, або яку влаштовано до прийомної сім’ї, дитбудинку сімейного типу, якщо такого платника податку призначено відповідно опікуном, піклувальником, прийомним батьком, прийомною матір’ю, батьком-вихователем, матір’ю-вихователькою.

Пп. 166.3.3 ПКУ 

Страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення, внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як такого платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення 

Понесені витрати у 2023 р. не повинні перевищувати (у розрахунку за кожний з повних чи не повних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування): 

  • 3760 грн при страхуванні платника податку; 
  • 1880 грн при стахуванні члена сім’ї платника податку першого ступеня споріднення. 

Пп. 166.3.5 ПКУ 

Суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій 

Включається сума витрат не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік.

Абз. другий пп. 166.3.6 ПКУ 

Суми витрат на оплату держпослуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату держмита 

Обмежень не встановлено 

Абз. третій пп. 166.3.6 ПКУ 

Суми коштів, сплачених на переобладнання транспортного засобу 

Витрати, пов'язані з переобладнанням транспортних засобів, що належить платнику податків, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. При цьому транспортний засіб, що переобладнаний, повинен бути перереєстрований у відповідних органах. 

Пп. 166.3.7 ПКУ 

Понесені витрати за держпрограмами будівництва (придбання) доступного житла 

Суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним. 

Пп. 166.3.8 ПКУ 

Суму коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус ВПО 

Платник податку має право скористатися знижкою виключно за умови, що він та/або члени його сім'ї першого ступеня споріднення: 

- не мають у власності придатної для проживання житлової нерухомості, розташованої поза межами тимчасово окупованої території України; 

- не отримують передбачених законодавством України бюджетних виплат для покриття витрат на проживання. 

Розмір такої знижки не може перевищувати (у розрахунку на календарний рік) 30 розмірів МЗП, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року (у 2023 році – це 30 × 6700 грн = 201000 грн).

Пп. 166.3.9 ПКУ 

Суму витрат платника податку на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» 

За умови що такі витрати були понесені платником податку до набуття емітентом статусу резидента Дія Сіті або впродовж періоду, коли такий резидент Дія Сіті відповідав вимозі, встановленій п. 3 ч. 3 ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» 

Пп. 166.3.10 ПКУ 

 

Про це інформує ГУ ДПС у Полтавській області.