вгору
03.10.2024
ДПСУ оприлюднила проєкт наказу Мінфіну «Про внесення зміни до пункту 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – проєкт наказу).
Його розроблено з метою забезпечення для платників податків можливості подання пояснень та копій документів до розрахунків коригування (далі – РК), реєстрація яких зупинена, якщо такі РК складені до податкових накладних (далі – ПН) за операціями, що здійснені більше ніж за 365 днів до дати коригування кількісних та вартісних показників.
Нагадуємо, що наразі відповідно до п. 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 р. № 520 (далі – Порядок), письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Згідно з пояснювальною запискою до проєкту наказу у платників податків при здійсненні фінансово-господарських операцій виникає необхідність коригувати кількісні та вартісні показники за операціями, які були здійснені більше ніж за 365 днів до дати такого коригування. Тому виникла необхідність у прийнятті змін до Порядку, відповідно до яких платникам податків буде надано таку можливість.
При зупиненні реєстрації такого РК і наданні платником письмових пояснень та копій документів виникає ситуація, що відлік 365 днів відповідно до положень Порядку здійснюється від дати виникнення податкових зобов’язань за ПН, а не від дати складання РК, до якого надаються контролюючому органу пояснення та копії документів. Нормами Податкового кодексу України (далі – ПКУ) передбачено, що на дату виникнення податкових зобов’язань складається ПН, а РК складається, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється зміна суми компенсації їх вартості (перегляд цін, перерахунок при поверненні, повернення попередньої оплати), та коригуються податкові зобов’язання і податковий кредит постачальника та отримувача.
Тому виникла необхідність привести положення п. 6 Порядку до норм ПКУ, відповідно до яких застосовується формулювання «дата складання податкової накладної», що є одним із обов’язкових реквізитів ПН, та уточнити положення щодо початку відліку періоду, протягом якого платники податків мають право подати до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів, з дати складання податкової накладної / розрахунку коригування.
Отже, у п. 6 Порядку пропонується слова «виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній» замінити словами «складання податкової накладної».
Тобто, п. 6 Порядку буде викладено у такій редакції:
“6. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування”.
Планується, що у разі прийняття наказ набере чинності через 15 днів із дня його офіційного опублікування.