вгору

Повернення покупцем алкоголю: що з акцизом?

Реалізація суб’єктами господарювання (далі – СГ) роздрібної торгівлі підакцизних товарів – це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у т. ч. на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування. Це визначено пп. 14.1.212 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Для пива, алкогольних напоїв, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ, ставка податку становить 5% (пп. 215.3.10 ПКУ).

Базою оподаткування акцизним податком у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок є, зокрема, вартість (з ПДВ та без урахування акцизного податку з реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ (пп. 214.1.4 ПКУ).

При обчисленні податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, зокрема, визначена в одиницях об’єму (п. 214.4 ПКУ).

Згідно з пп. 213.1.9 ПКУ об’єктами оподаткування є операції з реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах).

Датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів є (п. 216.9 ПКУ):

  • дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265);
  • для безготівкових розрахунків – дата оформлення розрахункового документа на суму проведеної операції, який підтверджує факт продажу, товару;
  • при реалізації товарів ФОП-єдинниками – дата надходження оплати за проданий товар;
  • для підакцизних товарів, наявність або місцезнаходження яких не підтверджено таким СГ, у т. ч. таких товарів, недостача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної СГ роздрібної торгівлі на вимогу ДПС при проведенні перевірки такого органу, – дата складення відповідного документа, що засвідчує зазначені факти.

При цьому, розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (абз. шостий ст. 2 Закону № 265).

Отже, базою оподаткування акцизним податком для пива, алкогольних напоїв, є вартість (з ПДВ та без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) таких підакцизних товарів, що реалізовані суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі.

У разі повернення громадянами та іншими кінцевими споживачами пива, алкогольних напоїв, які реалізовані СГ роздрібної торгівлі, база оподаткування акцизним податком зменшується на вартість (з ПДВ та без урахування акцизного податку з реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів) повернутих товарів, якщо вартість таких товарів включалась до такої бази оподаткування акцизним податком.

При цьому, дата проведення розрахункової операції з видачі готівкових коштів за повернутий покупцем товар або оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк такого покупця відповідає податковому періоду, коли відбувається таке зменшення бази оподаткування акцизним податком.

Про це інформує Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП.