вгору

Працівники зможуть самостійно сплачувати за себе ЄСВ: законопроект 7649

З внесенням змін до законодавства про працю України щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану збільшилася кількість підстав для відсутності бази нарахування єдиного внеску (надалі – ЄСВ), що значно погіршило соціальний захист працівників, оскільки періоди, за які в реєстрі відсутні дані про сплату ЄСВ, не враховуються, працівники – застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії.

Так, відповідно до ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX роботодавець має право призупинити дію трудового договору. Оскільки на час призупинення трудового договору зарплату роботодавець не виплачує, то відсутня база нарахування ЄСВ, і, відповідно, ЄСВ роботодавець не сплачує.

Аналогічна ситуація, якщо працівник знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, оскільки у цьому випадку відсутня база нарахування єдиного внеску.

Тільки у випадку, якщо працівник підприємства знаходиться частину календарного місяця у відпустці без збереження зарплати і його дохід у вигляді заробітної плати за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, та ставки єдиного внеску.

На сьогодні, ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI (далі – Закон № 2464) визначено коло платників єдиного внеску, їх права та обов’язки. На жаль, наймані працівники, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, з якими призупинені трудові договори, на сьогодні не мають права на добровільну сплату ЄСВ самостійно.

4 листопада 2022 року ВРУ був прийнятий в цілому законопроект №7649 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні».

Відповідно до абз. п’ятого ч. першої ст. 10 Закону № 2464 платниками, які мають право на добровільну сплату ЄСВ згідно з законопроектом №7649 будуть: особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі, мають право на добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що укладається з Пенсійним фондом.

Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування можна буде укласти в електронній формі через Портал Дія, у тому числі з використанням мобільного додатка Дія, або через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Таким чином, наймані працівники, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та з якими призупинені трудові договори, з прийняттям законопроекту №7649 отримають право на добровільну сплату ЄСВ самостійно.

Роз’яснення розміщено на сайті Федерації профспілок України.