вгору

Продаж тютюнових виробів: змінено порядок відображення ставок та сум ПДВ у фіскальних чеках РРО/ПРРО

20.01.2022

Згідно із Законом № 1914 до Податкового Кодексу України (далі – ПКУ), запроваджуються зміни порядку оподаткування ПДВ для операцій з постачання тютюнових виробів. А саме:

  • встановлюється окремий порядок визначення бази оподаткування на етапі першого постачання таких товарів їх виробниками та на етапі першого постачання таких товарів суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з такими виробниками;
  • запроваджується пільговий режим оподаткування ПДВ (звільнення) на всіх наступних етапах постачання таких товарів.

Статтю 189 ПКУ доповнено п. 189.18, згідно з яким базою оподаткування для операцій з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – тютюнова продукція), для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, є максимальна роздрібна ціна таких товарів без урахування податку на додану вартість.

Отже, встановлений п. 189.18 ПКУ порядок визначення бази оподаткування застосовується виключно трьома категоріями платників:

  • суб’єктами господарювання – виробниками тютюнової продукції;
  • суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі – контрольовані суб’єкти господарювання). Перелік контрольованих суб’єктів господарювання затверджується КМУ;
  • імпортерами тютюнової продукції.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з постачання такої тютюнової продукції, але які не відносяться ні до категорії виробників тютюнових виробів, ні до категорії контрольованих суб’єктів господарювання (далі – «Інші суб’єкти господарювання»), ні до імпортерів такої продукції, правила визначення бази оподаткування, встановлені п. 189.18 ПКУ, не застосовують.

 Для операцій з постачання тютюнової продукції, що здійснюється такими «Іншими суб’єктами господарювання», з 01.01.2022 р. застосовується режим звільнення від оподаткування, встановлений п. 197.27 ПКУ, незалежно від дати придбання ними такої продукції.

Враховуючи викладене, ДПС наголошує на необхідності з 01.01.2022 р. забезпечення «Іншими суб’єктами господарювання», що зареєстровані як платники ПДВ, вимог щодо відображення (при торгівлі тютюновими виробами) в розрахункових документах (чеках РРО/ПРРО) обов’язкових реквізитів, відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13, зокрема:

  • назва товару (послуги), вартість, літерне позначення ставки ПДВ (окреме для товарів, що звільнені від оподаткування, та окреме для товарів, що оподатковуються ПДВ) (рядок 10);
  • окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами, що оподатковуються ПДВ, на початку рядка друкуються великі літери «ПДВ» (рядок 21).

Про це інформує ДПС.

Додатково на цю тему див. лист ДПС від 30.12.2021 р. № 28723/7/99-00-21-03-02-07.

До відома! Ми, як розробники ПРРО Cashalot, реалізували у фіскальних чеках вищенаведені вимоги щодо продажу тютюнових виробів “іншими суб’єктами господарювання”, зареєстрованими платниками ПДВ (рис. 1).

ФКЧ на продаж тютюнових виробів з 01.01.2022

Рис. 1