вгору

Простій на підприємстві під час карантину: як оплатити?

В умовах карантину тимчасово заборонено діяльність деяких суб’єктів господарювання, які передбачають прийом відвідувачів. Це заклади громадського харчування, торгівельно-розважальні центри тощо.

Тому, на період запровадження карантину більшість роботодавців змушені внести зміни у свій порядок роботи. Працівникам надаються відпустки, запроваджується віддалена робота (робота виконується вдома) або встановлюється режим простою.

Простій

Визначення простою наведено у ст. 34 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП).

Простій – це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Дані умови є необхідними для виконання роботи підприємством (ч. 1 ст. 34 КЗпП):

  • погодні умови – для сільгосппідприємств;
  • економічні умови – відсутність замовлень, введення економічних санкцій, обмежень тощо;
  • відключення електроенергії;
  • вихід з ладу необхідного обладнання та неможливість його швидкого ремонту;
  • форс-мажорні обставини.

 За Законом України від 17.03.2020 р. № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню й поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон № 530) введення карантину віднесено до форс-мажорних обставин, тобто обставин непереборної сили.

Простій на підприємстві під час карантину дає наступне:

1) працівник продовжує рахуватися в трудових відносинах з підприємством;

2) відповідно до ч. 1 ст. 113 КЗпП працівнику оплачується час простою з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

До відома! Під час простою нарахування доплат і надбавок, передбачених колективним договором, не здійснюється, оскільки працівники під час простою не виконують встановлену їм норму праці (лист Мінсоцполітики від 19.09.2013 р. № 805/13/155-13). У той же час зберігаються ті виплати, які є обов’язковими та напряму прив’язані до окладу, наприклад доплати за ступінь, стаж, звання тощо, якщо вони є.

Доплата до мінімальної зарплати при повному місяці простою не здійснюється (роз’яснення Мінсоцполітики деяких питань оплати праці на виконання Закону України від 06.12.2016 р. № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»).

На відміну від інших варіантів (відпустка, дистанційна робота), згода працівника (навіть формальна) не потрібна. Роботодавець може все оформити своїм наказом.

Про це нагадало ГУ Держпраці у Запорізькій області.

Про те, як організувати роботу та не порушити трудове законодавство під час карантинучитайте у Блозі бухгалтера та Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.