вгору

Розмежування нікотиновмісних продуктів - роз’яснення ДПСУ

ДПСУ листом від 01.04.2024 р. № 9229/7/99-00-09-04-02-07 надає для використання в роботі під час здійснення заходів контролю за виробництвом, обігом та реалізацією підакцизних товарів інформацію Міністерства охорони здоров’я України щодо розмежування зазначених товарів, як окремих видів нікотиновмісної продукції для орального застосування. 

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо приведення деяких норм у відповідність із Законом України «Про Митний тариф України» та уточнення окремих положень» від 16.01.2024 р. № 3553-ІХ (далі - Закон № 3553) передбачено, що починаючи з 01.09.2024 р. операції з реалізації вироблених в Україні/ввезених на митну територію України товарів за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 90 00 «Інші нікотиновмісні продукти для орального застосування», що включені до переліку підакцизних товарів, підлягають оподаткуванню акцизним податком. 

Водночас, у перелік підакцизних товарів не входять товари товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00 «Продукти, що містять нікотин, призначені для сприяння припиненню вживання тютюну». 

З метою запобігання неправомірного віднесення нікотиновмісних продуктів для орального застосування товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 90 00 «Інші нікотиновмісні продукти для орального застосування», що підлягають оподаткуванню акцизним податком, до товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00 «Продукти, що містять нікотин, призначені для сприяння припиненню вживання тютюну», що не віднесені до підакцизних товарів, слід враховувати інформацію, надану МОЗ України листом від 26.02.2024 № 26-04/8625/2-24 та ДМС України листом від 18.03.2024 № 1/15-04-03/8.16/1814, вх. ДПС № 30831/5 від 18.03.2024. 

Зокрема, віднесення нікотиновмісної продукції до засобів нікотинозамісної терапії і такої, що призначена для сприяння припиненню вживання тютюну, а саме: 

  • нікотинова замісна терапія врегульована наказом від 26.09.2012 р. № 746 МОЗ «Про затвердження Методичних рекомендацій для медичних працівників закладів охорони здоров’я з надання лікувально-профілактичної допомоги особам, які бажають позбутися залежності від тютюну»; 
  • наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2012 № 601 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів» затверджено Стандарти первинної медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів, який включає «Стандарт 5. Медична допомога при припиненні вживання тютюнових виробів здійснюється комплексно, із застосуванням немедикаментозних методів та фармакотерапії» (далі - Стандарт 5). 

Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду тютюн віднесено до психоактивних речовин і, відповідно, розлади внаслідок його вживання віднесено до психічних і поведінкових. 

Стандартом 5 передбачено такі обов’язкові критерії: 

  • для фармакотерапії застосовуються лікарські засоби з доведеною ефективністю щодо їхнього впливу; 
  • лікарські засоби нікотинозамісної та ненікотинозамісної терапії обов’язково призначаються медичним (фармацевтичним) працівником. 

Додатком 4 до Стандартів первинної медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів визначено перелік лікарських засобів з доведеною ефективністю, які дозволені в Україні для вживання для НЗТ (нікотинозамісної терапії): 

  • нікотинова жувальна гумка, міжнародна непатентована назва (далі - МНН) - Nicotine. 
  • нікотиновий пластир, МНН - Nicotine. 

Лікарський засіб - будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу. 

Відомості про лікарські засоби містяться в Держреєстрі лікарських засобів України. 

З огляду на зазначене, виключно лікарські засоби є препаратами, які призначені для сприяння припиненню вживання тютюну. 

Будь-які інші продукти, що не є лікарським засобом, не мають доведеної ефективності в припиненні вживання тютюну, а тому не можуть бути призначені для сприяння припиненню вживання тютюну. 

Враховуючи інформацію МОЗ, під час здійснення контролю за оподаткуванням акцизним податком підакцизних товарів та їхнім обігом слід враховувати, що сфера такого регулювання не розповсюджується на продукцію товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00 «Продукти, що містять нікотин, призначені для сприяння припиненню вживання тютюну», але правомірність віднесення нікотиновмісної продукції до цієї категорії має підтверджуватися наявністю відомостей про таку продукцію в Держреєстрі лікарських засобів України. 

Така інформація розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 104.14.