вгору

Розстрочення податкового боргу

Розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) контролюючим органом можуть надаватися в межах повноважень за кожним окремим випадком за заявою про розстрочення (відстрочення) грошового зобов’язання та/або податкового боргу. 

Відповідно до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податків має право одержувати відстрочення, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених ПКУ (пп. 17.1.5 ПКУ), а контролюючі органи мають право приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу (пп. 20.1.29 ПКУ). 

Також п. 19-1.1 ПКУ встановлено, що контролюючі органи, визначені пп. 41.1.1 ПКУ, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 19-3 ПКУ. Зокрема, контролюючі органи виконують функцію щодо відстрочення, розстрочення та реструктуризації грошових зобов’язань та/або податкового боргу (пп. 19-1.1.24 ПКУ). 

Які органи є контролюючими? 

Контролюючими органами є – податкові органи (ДПСУ, його тероргани) – щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених пп. 41.1.2 ПКУ), законодавства з питань сплати ЄСВ, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на ДПСУ чи його тероргани (пп. 41.1.1 ПКУ). 

Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу (п. 100.2 ПКУ). 

У той же час п. 3.1 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міндоходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 574 (далі – Порядок № 574), передбачено, що для розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платник податків звертається до контролюючого органу за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов’язання (податкового боргу) з письмовою заявою. 

Згідно з п. 2.1. Порядку № 574 розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) можуть надавати в межах повноважень за кожним окремим випадком: 

  • ДПС – без обмежень суми; 
  • ГУ ДПС в областях, місті Києві, міжрегіональні управління ДПС по роботі з ВПП (Центральне, Східне, Західне, Південне, Північне) – на суму не більше 3 млн грн. 

Платники за своїм бажанням можуть звертатися за розстроченням (відстроченням) грошових зобов’язань (податкового боргу) на суми, більші 3 млн грн, до ДПСУ. Однак таке звернення не позбавляє їх обов’язку подати відповідну заяву до головних управлінь ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з ВПП (Центрального, Східного, Західного, Південного, Північного). 

Отже, подання заяви до тероргану ДПС за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов’язання (податкового боргу) є обов’язковим в усіх без виключення випадках звернення за розстроченням (відстроченням). 

Про це повідомило Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП. 

Пунктом 100.13 ПКУ передбачено, що порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Наразі це Мінфін. Але поки діє старий порядок, затверджений Міндоходів і зборів.