вгору

Самостійне виправлення помилок у Звіті про КО: що з відповідальністю?

Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати до 01 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції (далі – Звіт про КО). Це унормовано абз. першим пп. 39.4.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

Форму Звіту та Порядок складання Звіту про контрольовані операції затверджено наказом Мінфіну від 18.01.2016 р. № 8  (далі – Порядок № 8). 

Порядок самостійного виправлення помилок, що містяться у раніше поданому платником податку Звіті про КО визначено пп. 39.4.2.1 ПКУ та п. 2 розд. І Порядку № 8

Зокрема, абз. п’ятим пп. 39.4.2.1 ПКУ визначено, що подання платником податку уточнюючого Звіту не звільняє від відповідальності, передбаченої пп. 120.4 і 120.6 ПКУ

Відповідно до п. 120.4 ПКУ невключення, зокрема, до поданого Звіту про КО інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції – тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі 1% суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому Звіті про КО, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 01 січня податкового (звітного) року (далі – ПМПО), за всі незадекларовані контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році. 

Неподання платником податків уточнюючого Звіту про КО після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого п. 120.4 ПКУ, – тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1 ПМПО, за кожен календарний день неподання уточнюючого Звіту про КО, але не більше 300 ПМПО. 

Законом України від 04.12.2024 р. № 4112-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо врахування положень Рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку стосовно податкових заходів для подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях» (набрав чинності 25.03.2025 р.) внесено зміни, зокрема, до абз. четвертого п. 120.6 ПКУ, згідно з якими змінено підхід у визначенні розміру штрафу в разі несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому Звіті про КО в разі подання уточнюючого Звіту. 

Так, несвоєчасне подання платником податків Звіту або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог п. 39.4 ПКУ – тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі 1 ПМПО, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому Звіті про КО в разі подання уточнюючого звіту, але не більше суми, що дорівнює одному з двох значень, що є меншим за розміром, – або 300 ПМПО, або 0,5% суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому Звіті про КО. 

Водночас, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ

При цьому п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ не передбачено особливостей для подання уточнюючого Звіту. 

Отже, при самостійному виправленні помилок у Звіті про КО в період дії воєнного стану до платників застосовується відповідальність, передбачена пп. 120.4 і 120.6 ПКУ

Відповідь розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 131.10. 

До відома! В М.Е.Doc наявні актуальні версії бланків:  

  • J0104707 Звіт про контрольовані операції;  
  • J0147107 Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях;  
  • J0147207 Інформація про пов’язаність осіб.