вгору

СГ на спецрежимі 2%: чи виникає дохід на суми ПДВ з перехідних операцій?

Податківці повідомили: чи включаються суми ПДВ до складу доходу платника єдиного податку групи 3 за ставкою 2% у період дії воєнного стану в Україні, за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) під час перебування суб’єкта господарювання – платника ПДВ на загальній системі оподаткування або на єдиному податку групи 3 за ставкою 3%?

Відповідно до п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено, що тимчасово, з 01.04.2022 р. до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей, визначених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

При цьому, пп. 9.4 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку групи 3, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, встановлюється у розмірі 2% доходу, визначеного відповідно до ст. 292 ПКУ.

Згідно з пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку – юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

При цьому, до складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються:

  • суми ПДВ (пп. 1 п. 292.11 ПКУ);
  • суми ПДВ, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів, встановлених ПКУ (пп. 7 п. 292.11 ПКУ).

Отже, до складу доходу платника єдиного податку за ставкою 2% у період дії воєнного стану в Україні не включаються суми ПДВ, сплачені за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) під час перебування СГ – платника ПДВ на загальній системі оподаткування або на єдиному податку за ставкою 3%.

Однак, якщо відвантаження товарів здійснювалось у період застосування касового методу оподаткування ПДВ, то отримані кошти у період перебування на єдиному податку за ставкою 2% за такими операціями включаються до доходу, що оподатковуються за ставкою єдиного податку 2%.

Відповідь розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі ЗІР”, категорія 108.01.02.