вгору
06.05.2025
Віддаєте товар на склад? Це звична практика для бізнесу, яка допомагає оптимізувати процеси. Та щоб зберігання справді було надійним, важливо підкріпити його чітким договором. Він допоможе заздалегідь визначити відповідальність сторін у разі втрати, пошкодження або інших непередбачених ситуацій.
У цій статті розглянемо:
Що таке договір зберігання, та чим він регулюється?
Договір зберігання – це договір, за яким одна сторона (зберігач) зобов’язується зберігати товар іншої сторони (поклажодавця) і повернути його у збереженому стані після завершення строку зберігання або на вимогу.
Договір зберігання регулюється:
- для складського зберігання – Законом України “Про сертифіковані товарні склади та прості і подвійні складські свідоцтва” від 23.12.2004 р. № 2286-IV;
- для зберігання на митному складі – Митним кодексом України;
- для зберігання під час перевезення – Законом України "Про транспортно-експедиторську діяльність" від 01.07.2004 р. № 1955-IV, Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу України від 14.10.1997 р. № 363.
Які основні умови договору зберігання?
Уніфікованої форми договору зберігання законодавством не встановлено. При цьому кожен договір зберігання має містити такі основні умови:
Зазначається, що саме передається на зберігання (найменування товару, кількість, якісний стан тощо). Для договору складського зберігання вказується і кількість місць зберігання.
Договір може бути строковим (діє на визначений строк) або безстроковим (діє до вимоги повернення).
Договір зберігання може бути як оплатним, так і безоплатним. Якщо в договорі не зазначено про оплату, за загальним правилом він вважається безоплатним.
Зберігач зобов’язаний забезпечити збереження товару, не використовувати його у власних цілях та повернути у належному стані.
Відповідальність за втрату або пошкодження товару несе зберігач, якщо не доведе, що втрата або пошкодження сталися не з його вини (наприклад, із-за дії форс-мажорних обставин, які підтверджуються відповідними сертифікатами Торгово-промислової палати України).
Договір укладається у письмовій формі. У разі передачі товарів на значну суму або якщо хоча б одна зі сторін – юридична особа, це правило є обов’язковим.
Це може бути складське свідоцтво, розписка, акт приймання-передачі тощо.
Договір складського зберігання: чим відрізняється від договору зберігання?
Договір складського зберігання – це окремий вид договору зберігання, за яким зберігачем є спеціалізований склад, що здійснює професійну діяльність у сфері зберігання та видає відповідні складські документи (складські свідоцтва, квитанції тощо).
Основні відмінності між договорами
Підсумок
Рекомендується завжди оформлювати договір письмово, з чітким зазначенням умов зберігання, відповідальності та строків.