вгору

Щодо порядку сплати податків та зборів за час вимушеного прогулу: Законопроєкт № 13126

У Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 235 Кодексу законів про працю України щодо порядку сплати податків і зборів за час вимушеного прогулу» від 20.03.2025 р. № 13126 (далі – Законопроєкт № 13126. 

Нагадуємо нашим читачам, що при скасуванні рішень роботодавців про незаконне звільнення працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.  

У пояснювальній записці щодо обґрунтування прийняття цього Законопроєкту зазначено, що податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та вираховуються при виплаті працівнику. Це визначив Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № № 757/27799/21-ц від 18.10.2024 р. 

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.12.2021 р. року у справі № 9901/407/19 зазначено, що: 

  • якщо юрособа відшкодовує (виплачує) на користь фізособи середній заробіток за час вимушеного прогулу, то ця особа, виступаючи щодо такої фізособи податковим агентом, зобов`язана (у випадках, передбачених Податковим кодексом України, далі – ПКУ) утримати і перерахувати податок із суми такого доходу; 
  • системний аналіз п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100, та п. 164.6 ПКУ дає підстави для висновку, що суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як заборгованість із зарплати та/або середній заробіток за час вимушеного прогулу, обчислюється без віднімання сум податків і зборів. Податки і збори із присудженої за рішенням суду суми зарплати та середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та, відповідно, відрахуванню із цієї суми при виплаті працівнику, внаслідок чого виплачена працівнику на підставі судового рішення сума зменшується на суму податків і зборів.  

Враховуючи вищенаведені судові рішення, пропонується внести уточнення до ст. 235 КЗпП щодо порядку сплати податків і зборів за час вимушеного прогулу.  

Так, Законопроєктом № 13126 ст. 235 КЗпП пропонується доповнити ч. дев’ятою про те, що податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та вираховуються при виплаті працівнику.  

Планується, що цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.