вгору
20.12.2018
Безнадійною вважається заборгованість, що відповідає одній із ознак, зазначених у пп.14.1.11 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Зокрема, заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією (п. «з» пп.14.1.11 ПКУ).
Об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу (пп. 134.1.1 ПКУ).
Порядок коригування фінансового результату на різниці, що виникають при формуванні резерву сумнівних боргів, визначено нормами п.139.2 ПКУ.
Отже, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів (пп. 139.2.1 ПКУ).
Крім того, пп. 139.2.2. ПКУ визначено, що фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму списаної дебіторської заборгованості (у т.ч. за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.
Пунктом 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Мінфіну від 08.10.1999 р. №237, визначено, що сумнівний борг – поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником.
Зазначимо, що до складу інших операційних доходів відноситься сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості.
Сума поточної дебіторської заборгованості, щодо якої створення резерву сумнівних боргів не передбачено, у разі визначення її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат.
Таким чином, у разі списання дебіторської заборгованості, яка відповідає /не відповідає ознакам, встановленим пп. 14.1.11 ПКУ, щодо якої не створено резерв сумнівних боргів, фінансовий результат до оподаткування згідно з пп. 139.2.1 ПКУ підлягає збільшенню на суму списаної заборгованості.
Зменшення фінрезультату відповідно до пп. 139.2.2. ПКУ здійснюється лише на суму дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам пп.14.1.11 ПКУ, чинним на дату її списання, незалежно від того, чи створено резерв сумнівних боргів по такій заборгованості.
Таке роз’яснення було надано податківцями ГУ ДФС у Донецькій області листом від 07.12.2018 р. № 5139/ІПК/05-99-12-03-16.
Нагадаємо, що дане роз’яснення є індивідуальним. Щоб уникнути непорозумінь з органами ДФС, радимо звернутися до податкового органу за особистим роз’ясненням.
Докладніше про роз’яснення контролюючих органів щодо визнання заборгованості безнадійною та про списання дебіторської заборгованості з урахуванням ПДВ, читайте у Блозі бухгалтера.