вгору

Сума сплати пенсійного збору при першій реєстрації авто

З 1 січня 2023 року змінено розміри вартості збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при першій реєстрації легкових автомобілів на території України. Про це зазначили на сайті Головного сервісного центру МВС.

Розмір податку залежить від розміру прожиткового мінімуму, який становить 2684 грн. Про основні показники для бухгалтера у 2023 році читайте у нашому матеріалі.

Пунктом 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (далі - Закон № 400) визначено, що при першій державній реєстрації в Україні легкового автомобіля підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, сплачують збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. Тобто, при покупці легковика в автосалоні або ввезеного з-за кордону, крім визначених випадків відповідно до чинного законодавства, є обов’язковий пенсійний збір.

Відповідно до п. 8 ст. 4 Закону № 400 розмір на обов’язкове державне пенсійне страхування встановлюється так:

  • 3 % - якщо вартість авто не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
  • 4 % - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
  • 5 % - якщо об’єкт оподаткування перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року.

Об’єктом оподаткування є вартість автомобіля, визначена відповідно до договору купівлі-продажу, договору міни, довідки органів митної служби, акта експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.

Отже, з 1 січня 2023 року при першій реєстрації автомобіля на території України, незалежно від того, нова машина чи вживана необхідно сплатити визначену вартість збору на обов’язкове державне пенсійне страхування за такими розрахунками залежно від вартості легкового автомобіля без урахування ПДВ:

  • не перевищує або дорівнює 442860 грн - сплачується 3%;
  • більше ніж 442860 грн, але не перевищує або дорівнює 778360 грн - сплачується 4%;
  • більше ніж 778360 грн - сплачується 5%.

Податок сплачується на бюджетні рахунки, відкриті в головних управліннях Казначейства, за місцем проведення першої державної реєстрації в Україні легкового автомобіля в сервісних центрах МВС.

пенсійний збір, автомобільний податок