вгору

Таблиця даних платника ПДВ: рекомендації від ДПСУ

Нагадаємо, що подання Таблиці даних платника ПДВ передбачено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165 (далі –Порядок).

Платник ПДВ у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних  платник ПДВ має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою.

ДПСУ розробила презентаційні матеріали з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, подання таблиці даних платника податку.

ДПСУ рекомендує подавати таблицю даних платника ПДВ (ідентифікатор форми J/F1312303) платникам ПДВ, які здійснюють діяльність, пов’язану з:

  • виробництвом;
  • будівництвом
  • наданням послуг (транспортних, клінігових, бухгалтерських, охорони та ін.);
  • виконанням різного роду робіт;
  • сільгосптоваровиробництвом та інших.

Також ДПСУ навела типові приклади  для застосування таблиці даних та зазначила особливості її подання.

Важливо! У разі ведення декількох видів діяльності доцільно буде подати Таблицю даних платника ПДВ окремо на кожен з них. Принагально наголошуємо, що Таблицю даних з кодами, на які вже є врахована таблиця, не потрібно повторно подавати.

ДПСУ рекомендує

1. При поданні до ДПС таблиці даних платника податку враховуйте відповідність виду економічної діяльності платника та кодів товарів (послуг), що постачаються (реалізуються) платником на території України. Код виду економічної діяльності відображений в реєстраційних даних платника та зазначається у графі «Код згідно з КВЕД» Таблиці даних платника. 

- Наприклад, типовою є практика подання сільгоспвиробником Таблиці даних на реалізацію сільгосппродукції. У випадках подання цим суб’єктом господарювання Таблиці даних на реалізацію, наприклад, юридичних послуг за відсутності відповідних пояснень, з практики – найчастіше такі Таблиці даних є помилково заповненими.

2. Надавайте лише достовірну інформацію. Подана інформація повинна корелюватися з показниками податкової звітності.

- Наприклад, сумнівною є ситуація подання Таблиці даних сільгосптоваровиробником на реалізацію власної сільгосппродукції (код групи товарів 01,02,03,04,07,08,10,12), у якого відсутня інформація про наявні земельні ресурси, трудові ресурси, власна або орендована техніка для виконання робіт, придбання послуг з оброблення землі, збирання урожаю тощо. 

3. Дотримуйтесь принципу відповідності кодів товарів (послуг), що постачаються (реалізуються) платником та наявних у платника основних засобів, працівників, необхідних для виробництва та реалізації таких товарів (послуг).

- Наприклад, платник подає таблицю даних на реалізацію транспортних послуг. При цьому відсутнє придбання чи оренда транспортних засобів, відображення відповідних об’єктів оподаткування у податковій та фінансовій звітності, формі 20-ОПП, не надано пояснення. 

Основним критерієм, за яким приймається рішення Комісії про врахування таблиці даних платника податку є підтвердження наявності достатньої матеріально-технічної бази та людських ресурсів для ведення господарської діяльності (пояснення мають розкривати суть господарських операцій, тобто підтверджують і розкривають внутрішню сторону господарських операцій, їх справжність, економічну вигоду (виправданість ризику) і ділову мету), які за формою (зовнішнім вираженням) зумовлюють зміни в структурі активів, зобов'язань та власного капіталу. Результатом такої діяльності є відповідний рівень сплати платежів до бюджету. 

ДПС на постійній основі здійснює моніторинг роботи не тільки платників ПДВ, які подають таблиці даних до ДПС, але і їх контрагентів на предмет реальності проведених господарських операцій. За результатами такого моніторингу приймаються відповідні рішення про неприйняття чи скасування таблиці даних платника податку. Як приклад: 

- СГ подає таблицю даних на надання послуг вантажних перевезень, при цьому податковий кредит формує за рахунок придбання шин до легкового авто (або контрагент, який реалізує на платника шини для вантажного транспорту у придбані має лише шини на легковий автотранспорт), продуктів харчування, одягу, взуття, товарів широкого вжитку;

- платник виконує будівельні роботи, при цьому значний відсоток податкового кредиту формує за рахунок придбання оргтехніки, комп'ютерної техніки, продуктів харчування, аксесуарів, сантехніки, побутової техніки, меблів тощо, питома вага яких складає значну частину у загальному обсязі придбання. Пояснення не розкриває необхідності придбання зазначених груп товарів, а реалізація відсутня; 

- СГ подає таблицю виконання послуг з ремонту машин, при цьому понад 50% податкового кредиту формує за рахунок придбання консультаційних послуг, акумуляторів, сонячних панелей, шин до легкових авто, меблів та інше; 

- платник подає таблицю даних на послуги оренди й експлуатування власної чи взятої у лiзинг нерухомості при цьому, відсутня інформація про основні засоби, які надаються в оренду (їх не відображено у формі 20-ОПП, податковій та фінансовій звітності), відсутня інформація у поясненні до ТПП, відсутній (недостатній) штат працівників, відсутнє придбання будь-яких інших товарів та послуг для ведення господарської діяльності, зокрема, комунальних послуг; 

- Подано таблицю на надання різного роду послуг, при цьому ліміт в СЕА ПДВ сформовано за рахунок придбання, зокрема, швидкопсувних товарів без подальшої реалізації (наприклад, продуктів харчування, овочів тощо) та відповідних умов тривалого зберігання.

Нагадуємо нашим читачам, що в програмі M.E.Doc є встановлена форма Таблиці даних (ідентифікатор форми – J/F1312303) із поясненнями.