вгору

Уряд пропонує зробити послугу реєстрації місця проживання онлайн

19.10.2018

Держава: звітність та податки

На сайті МЕРТУ оприлюднено повідомлення щодо презентації та реєстрації проекту закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Реформа передбачає введення принципу, за яким особі достатньо повідомити про своє місце проживання за допомогою однієї заяви.

Законопроект передбачає, що нова система зробить послугу реєстрації місця проживання доступною онлайн та скасовує додаткові документи і довідки.

Згідно з проектом закону, для реєстрації або зняття з реєстрації подаватиметься тільки одна заява, не потрібні жодні документи та погодження, внесення відміток до паспортів про місце проживання буде не обов’язковим і здійснюватиметься тільки за бажанням особи.

Проектом закону скасовується паперовий документообіг та усувається необхідність подавати громадянам довідки про місце проживання або склад сім’ї. Також виключається можливість дублювання реєстрації у різних реєстрах територіальних громад. При цьому, органи будуть обмінюватися інформацію про місце проживання без залучення особи та інформація про місце проживання відповідатиме дійсності на момент її запиту.

В автоматичному режимі реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання здійснюватиметься на підставі відомостей з державного реєстру актів цивільних станів:

  • реєстрація місця проживання новонародженої дитини;
  • зняття з реєстрації місця проживання померлої особи/особи, оголошеної померлою;
  • повідомлення про реєстрацію місця проживання дитини віком до 14 років.

Крім того, у разі здійснення реєстрації за однією адресою більше ніж трьох сімей, така реєстрація особи підлягає тимчасовому блокуванню та підтвердженню факту проживання.

Зазначений законопроект також спрямований на попередження прийняття незаконних рішень, у тому числі судових, щодо виникнення спору (наприклад наявності незгоди власника житла) жодне рішення не може ґрунтуватися на одному лише факті реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання особи для:

  • підтвердження законності проживання у житлі (користування житлом);
  • вселення особи у житло або виселення з нього;
  • підтвердження факту проживання (непроживання) у житлі, зокрема з метою його приватизації або набуття права на спадкування за законом на зазначене житло або майно, що знаходиться за адресою зареєстрованого місця проживання;
  • нарахування плати за користування житлом та плати за житлово-комунальні послуги;
  • підтвердження факту оренди (найму) житла чи іншого платного користування житлом;
  • встановлення або скасування будь-яких прав та обов'язків для інших осіб, які проживають у житлі.

Забезпечуватиметься однократне включення виборця до Державного реєстру виборців. Також отримуватиметься оперативна інформація про кількість зареєстрованих або знятих з реєстрації осіб у відповідному населеному пункту.