вгору

Уточнення податкових зобов’язань з плати за землю, задекларованих до набрання чинності Законом № 3050

У попередньому матеріалі ми повідомили, коли не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та/або орендна плата) згідно зі змінами, які внесені Законом України від 11.04.2023 р. № 3050-ІХ (далі – Закон № 3050).

При цьому Закон № 3050 визначає можливість уточнення податкових зобов’язань з плати за землю, задекларованих до набрання чинності Законом № 3050, шляхом подання уточнюючих розрахунків до раніше поданих податкових декларацій по платі землю за 2022 рік та 2023 рік:

Податок/вид платежу зобов’язання, що уточнююється/коригується

Період, за який можливе коригування

За земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до Переліку територій

 

плата за землю (земельний податок та/або орендна плата) – задекларовані за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов’язання з плати за землю.

За період 2023 року податкові зобов’язання уточнюються відповідно до періодів початку та звершення на відповідних територіях активних бойових дій або тимчасової окупації.

Платники, які у 2022-2023 роках не декларували свої податкові зобов’язання, за об’єкти оподаткування, розташовані на територіях, які не увійшли до наказу № 309, або розташовані на території можливих бойових дій, затверджених наказом № 309, мають задекларувати відповідні податкові зобов’язання.

 

за період березень 2022 – грудень 2023 року

 

За земельні ділянки, розташовані на територіях, що не залежать від Переліку територій

 

 

орендна плата – задекларовані за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Уточнення податкових зобов’язань здійснюється за періоди, у яких земельні ділянки були визнані як забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

 

 

за період 2022–2023 роки

Складені, надіслані (вручені) до дати набрання чинності Законом № 3050 податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю, за земельні ділянки, визначені пп. 283.1.9, п. 283.2, п. 288.8, пп. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов’язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по платі за землю, – анулюванню.

Надмірно сплачені суми плати за землю, що виникли внаслідок скасування (відкликання) податкових повідомлень-рішень підлягають зарахуванню виключно в рахунок майбутніх платежів з цього податку, крім випадків: якщо у такого платника наявний податковий борг з плати за землю – надміру сплачені суми зараховуються в рахунок погашення такого боргу.

Застосування штрафних санкцій та нарахування пені

Порядок виконання у період воєнного стану платником свого обов’язку, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності встановлено пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

У разі самостійного виправлення платником податків, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ, та пені.

Тобто, платники плати за землю, які надаватимуть до контролюючих органів уточнюючі податкові декларації за звітні (податкові) періоди, що припадають на період дії воєнного стану, не нараховують штрафні санкції та пеню.

Про це повідомили податківці ДПСУ.