вгору

Відшкодування матеріальної чи моральної шкоди: що з оподаткуванням?

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Відповідно до п. 162.1 ПКУ платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з п. «а» пп. 164.2.14 ПКУ дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, крім, зокрема, сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю.

Дія цього підпункту не поширюється на оподаткування сум страхових виплат, страхових відшкодувань і викупних сум за договорами страхування.

Відповідно до пп. 165.1.16 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи:

  • кошти, отримані платником податку в рахунок компенсації (відшкодування) вартості майна (нематеріальних активів), примусово відчуженого державою у випадках, передбачених законом, або вартість такої компенсації, отриманої у не грошовій формі;
  • доходи, отримані внаслідок реалізації заставленого майна, майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв’язку з невиконанням платником податку своїх зобов’язань за договором кредиту (позики), за умови що таке майно було придбано за рахунок такого кредиту (позики).

Отже, сума відшкодування матеріальних збитків, яка відшкодовується громадянину за рішенням суду, внаслідок заподіяної шкоди його здоров’ю чи майну, не включається до оподатковуваного доходу та не підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

Роз’яснення з цього питання були надані ГУ ДФС у Тернопільській області та розміщені у Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 103.02

Слід зазначити, що згідно зі ст. 23 ЦКУ моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування.

Моральна шкода полягає, зокрема, у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету встановлено ст. 168 ПКУ.

Крім того, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16-1 підр. 10 р. ХХ ПКУ).

Згідно з п. 163.1 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого відповідно до п. 164.2 ПКУ включаються, зокрема, доходи у вигляді немайнової (моральної) шкоди, крім випадків, визначених пп. 164.2.14 ПКУ.

Отже, дохід у вигляді відшкодування моральної шкоди є об’єктом оподаткування ПДФО у розмірі 18% та військовим збором у розмірі 1,5% з урахуванням норм пп. 164.2.14 ПКУ.