вгору

За несплату аліментів можуть мобілізувати

Нині батьки 3-х чи більше дітей мають право на відстрочку від військової служби. Однак, згідно з новою редакцією Закону про мобілізацію (від 11.04.2024 р. № 3633-IX (далі – Закон № 3633), невдовзі за несплату аліментів понад 3 місяці хоча б за одну дитину боржників буде позбавлено цього права.  

У разі погашення заборгованості право на відстрочку буде повернуто. 

Мін’юст вже обмінюється інформацією з Державною міграційною службою України, виконавці отримують дані з Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання фізособи-боржника. Тобто адреси таких аліментних ухилянтів відомі. А самі виконавці можуть формувати платіжні інструкції на списання боргів в електронній формі й кількома кліками направляти клієнт-банкам боржника. 

До відома! Заборгованість з аліментів стягують незалежно від досягнення дитиною повноліття, а якщо дитина продовжує навчання – до досягнення нею 23 років. 

Як це буде працювати?  

Після того, як Закон № 3633 набере чинності (з 18.05.2024 р. – прим. ред., докладніше – тут), військовозобов’язані батьки 3-х чи більше дітей мають з’явитися до ТЦК протягом 60 днів.  

Такі громадяни (не лише чоловіки, а й жінки з фармацевтичною чи медичною освітою) повинні довести право на відстрочку. І не лише факт батьківства 3-х або більше неповнолітніх дітей. А й відсутність заборгованості, якщо мусять сплачувати аліменти. Навіть якщо така заборгованість буде понад три місяці з виплат одній дитині, людина втратить право на відстрочку. 

ТЦК подаватимуть запити в Державний реєстр боржників та виконавчих проваджень. Реєстр відправлятиме у відповідь довідки за зразком довідки про несудимість.  

Далі ТЦК буде ухвалювати рішення щодо наявності або відсутності права на відстрочку. 

Довідково 

Цього року в Україні зріс розмір прожиткового мінімуму, а разом з ним і сума мінімальних аліментів. 

Згідно з ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України мінімальний гарантований розмір аліментів становить не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. 

З січня 2024 року мінімальний гарантований розмір аліментів: 

  • для дітей віком до 6 років – 1 281,5 грн; 
  • для дітей віком від 6 до 18 років – 1 598 грн. 

Як визначають розміри аліментів, враховуючи кількість дітей: 

  • на одну дитину – 1/4 від доходу; 
  • на двох – 1/3 від доходу; 
  • на трьох і більше – 1/2 від доходу. 

Максимальна сума аліментів не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів: до 6 років – 25 630 грн; від 6 до 18 років – 31 960 грн. 

Важливо, що в законодавстві немає жодних обмежень на стягнення аліментів з військовослужбовців. А ще 16.02.2022 р. Уряд ухвалив постанову № 122 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 146», якою уточнив, що стягнення аліментів з військовослужбовців «провадиться з усіх видів грошового забезпечення, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру».  

Стягувач може письмово звернутися до виконавця із заявою, де вказати про те, що боржник мобілізований на військову службу, і зазначити номер частини, якщо його відомо. Якщо виконавець не знає адреси військової частини боржника, він повинен надіслати документи щодо стягнення аліментів до Міноборони України. Після чого ці документи будуть передані до бухгалтерії військової частини, надалі аліменти виплачуватимуть з доходів боржника. 

Про це повідомив Мін’юст.