вгору
13.08.2018
ДФС в Івано-Франківській області нагадало, що суб’єкти господарювання при здійсненні розрахункових операцій в готівковій та /або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) у випадках, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265), проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО). Це передбачено пп. 5 та 6 ст. 3 Закону № 265. До того ж слід дотримуватись порядку її ведення, а також забезпечувати зберігання використаних КОРО протягом трьох років після їх закінчення.
Зверніть увагу!
Вищезгадані суб’єкти господарювання зобов’язані зареєструвати КОРО. Причому передбачено дві форми КОРО – на РРО та на господарську одиницю (п. 1, п. 3 глави 1 розд. II Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547).
Згідно з пп. 18 п. 3 розд. І Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (далі – Положення № 148), оприбуткування готівки – проведення суб’єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі / книзі обліку доходів і витрат/книзі обліку доходів / фіскальному звітному чеку / розрахунковій квитанції.
У той же час п. 11 розд. ІІ Положення № 148 визначено, що оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Оприбуткуванням готівки в касах фізосіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).
А для відокремлених підрозділів установ/підприємств та фізосіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, оприбуткуванням готівки в касах є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.
До відома!
Платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінзвітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44. 1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Крім цього, вони зобов’язані забезпечити зберігання вищезазначених документів, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом не менш як 1095 днів (2555 днів – для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням) з дня подання податкової звітності, а в разі її неподання – передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності (п. 44.3 ПКУ).
Податківці зауважують, що за незбереження первинних документів до платників податку можуть бути застосовані штрафи на підставі п. 121.1 ПКУ. Зокрема, незабезпечення зберігання облікових та інших регістрів (куди входить і КОРО) протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання та/або ненадання контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю, – тягне за собою накладення штрафу у розмірі 510 грн. А за повторне протягом року порушення, до якого вже був застосований штраф – штраф у розмірі 1020 грн.
Аналогічне роз’яснення надано в Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 109.20.
Важливо!
За незбереження КОРО може бути застосований і інший штраф – як за неоприбуткування готівки в касі – у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки». Про це неодноразово повідомляли податківці.