вгору
22.01.2020
Новий законопроєкт «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України (щодо вдосконалення порядку застосування окремих заходів забезпечення кримінального провадження)» від 15.01.2020 р. № 2740 (далі – Законопроєкт № 2740), більш відомий спільноті як «Маски-шоу стоп-3», зареєстрований у Верховній Раді. Нагадаємо, що він розроблявся за участі експертів Верховного суду, представників IT-компаній та науковців.
Згідно з пояснювальною запискою, Законопроєкт № 2740 розроблений у зв’язку із необхідністю уточнення термінології та вдосконалення положень Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо тимчасового доступу та вилучення інформаційних та телекомунікаційних систем. У разі прийняття, він дозволить підвищити збалансованість між забезпеченням дотримання прав фізичних та юридичних осіб та повноваженнями слідчих під час досудового розслідування кримінальних правопорушень. Також буде розроблено механізм, який привнесе розумний баланс між інтересами держави та підприємців в частині забезпечення справедливого правосуддя.
Що пропонується?
Кодекси пропонують розширити наступними нормами, зокрема:
У разі вилучення зазначених пристроїв або їх складових, особа, яка їх вилучає, зобов’язана на вимогу власника (законного володільця) або його представника надати письмове обґрунтування можливості заподіяння шкоди кримінальному провадженню у разі, якщо зазначений пристрій не буде вилучено. Таке обґрунтування має бути зафіксовано в протоколі огляду, копія якого повинна бути вручена власнику (законному володільцю) пристрою для обробки, передавання та зберігання електронної інформації або його складової (складових);
Це має здійснюватися безпосередньо під час вилучення цього пристрою або його складової. У випадку неможливості копіювати таку інформацію негайно, – особа, яка вилучає пристрої, повинна надати таку можливість копіювання інформації у будь-який зручний для власника (законного володільця) пристрою час;
До кодексів пропонують додати і нову термінологію, зокрема, визначення поняття «пристрої для обробки, передавання та зберігання електронної інформації або їх складові». Це технічні пристрої, призначені для зберігання, обробки та передавання інформації в електронному вигляді за допомогою апаратних і програмних засобів. Вони охоплюють:
При цьому речовими доказами є матеріальні об’єкти, які були знаряддям або засобом вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а також матеріальні об’єкти, що були предметом кримінального правопорушення, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Отже, даний законопроєкт містить норми, направлені на недопущення вчинення корупційних правопорушень.
У разі прийняття закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Читайте нас у Блозі бухгалтера, Інформері програми M.E.Doc та на Telegram-каналі.