вгору

Закон № 3603: особливості справляння плати за землю

З 16.03.2024 р. згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» від 23.02.2024 р. № 3603-IX (далі – Закон № 3603) внесено зміни до порядку справляння плати за землю. 

Справляння плати за землю на території, на якій запроваджена обов’язкова евакуація населення 

Згідно зі змінами, внесеними Законом № 3603 до п. 12.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), на підставі рішення органів, зазначених у ч. третій ст. 33 Кодексу цивільного захисту України (крім керівників суб’єктів господарювання), про обов’язкову евакуацію населення обов’язково приймається рішення органу місцевого самоврядування або військової адміністрації чи військово-цивільної адміністрації (на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідні сільські, селищні, міські ради) про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних та юридичних осіб (далі – Рішення). 

Відповідно до ч. третьої ст. 33 Кодексу цивільного захисту України рішення про проведення евакуації приймають, зокрема: 

  • на державному рівні – Кабінет Міністрів України; 
  • на регіональному рівні – Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; 
  • на місцевому рівні – районні, районні у містах Києві чи Севастополі державні адміністрації, відповідні органи місцевого самоврядування. 

Справляння плати за землю за земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (далі – знищені об’єкти нерухомості) 

Нагадуємо, Законом № 3603 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пп. 69.14-1, згідно з яким не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, на яких розташовані знищені об’єкти нерухомості, дані про знищення яких та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані зазначені знищені об’єкти нерухомості, внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі – Реєстр майна), в межах площ (земельних ділянок), визначених цим підпунктом. 

Докладно про умови такого звільнення ми повідомляли тут

Відповідно до пп. 5 п. 2 Порядку ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, затвердженого постановою КМУ від 13.06.2023 р. № 624 (далі – Порядок), внесення і коригування інформації (документів) про пошкоджене та знищене майно, про осіб, майно яких пошкоджено або знищено, шкоду та збитки, завдані внаслідок пошкодження такого майна, а також іншої інформації, визначеної Порядком, забезпечує публічний реєстратор. 

Перелік публічних реєстраторів Реєстру майна визначено п. 15 Порядку. До них, зокрема, належать місцеві держадміністрації, військові адміністрації, військово-цивільні адміністрації; виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення) рад. 

Отже, з питання щодо переліку документів та дій, які необхідно вчинити, щоб скористатися особливим порядком справляння плати за землю, платникам доцільно звернутися до відповідного публічного реєстратора за місцезнаходженням земельної ділянки. 

Про це повідомила ДПСУ.