вгору
20.03.2025
У ВРУ зареєстровано законопроєкт “Про сімейне підприємництво” від 17.03.2025 р. № 13109 (далі - законопроєкт).
Законопроєкт визначає правові, економічні, соціальні та організаційні відносини у сфері сімейного підприємництва.
Сімейне підприємництво визначається як форма зайнятості громадян – членів однієї сім’ї з метою досягнення економічних і соціальних результатів та/або одержання прибутку.
Сімейне підприємництво може здійснюватись кількома, але не менше, як двома, членами однієї сім’ї – громадянами України та провадитися як в статусі юридичної особи – сімейного підприємства, так і в статусі фізичної особи підприємця – суб’єкта сімейного підприємництва.
Суб’єкт сімейного підприємництва організовується фізичною особою спільно з членами її сім’ї на підставі договору (декларації) про створення такого суб’єкта сімейного підприємництва, істотні умови якого визначені зазначеним законопроєктом.
Головою суб’єкта сімейного підприємництва є його засновник – фізична особа-підприємець. Членами суб’єкта сімейного підприємництва можуть бути члени однієї сім’ї першого та другого ступеня споріднення, які досягли 14-річного віку, і, реалізуючи своє право на вільно обрану зайнятість, об’єдналися для спільного провадження сімейного підприємництва та дотримуються положень договору (декларації) про створення суб’єкта сімейного підприємництва.
У разі потреби суб’єкт сімейного підприємництва має право залучати до роботи інших громадян - осіб, які працюють в суб’єкті сімейного підприємництва за трудовим договором (контрактом).
Однак, сумарна кількість членів суб’єкта сімейного підприємництва та осіб, які працюють в суб’єкті сімейного підприємництва за трудовим договором (контрактом), не повинна перевищувати 10 осіб. Одночасно кількість осіб, які працюють у суб’єкта сімейного підприємництва за трудовим договором (контрактом), не може бути більшою кількості членів суб’єкта сімейного підприємництва.
Також законопроєктом передбачається, що:
Останнє зумовлене тим, що на сьогодні переважна більшість дрібних підприємців провадять свою діяльність сімʼями, при цьому не отримуючи заробітну плату.
Одночасно суб’єкту сімейного підприємництва заборонено здійснювати господарську діяльність у таких сферах:
Цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.