вгору

Зміни до П(С)БО 25, спрощеного Плану рахунків, Інструкції про бухоблік

З 23.07.2019 року набрав чинності наказ Мінфіну від 31.05.2019 №226 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку».

Про проект цього наказу ми писали раніше у Блозі бухгалтера.

Отже, які головні зміни відбулись у зв’язку з набранням чинності даного наказу?

Зміни до П(С)БО 25

Внесено зміни до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» (далі – Положення) та до наказу Мінфіну від 25.02.2000 р. № 39, яким це Положення затверджено. Зокрема, змінено назву Положення на Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 «Спрощена фінансова звітність» (далі – НП(С)БО 25).

Також визначено, що норми НП(С)БО 25 застосовуються мікропідприємствами, малими підприємствами, непідприємницькими товариствами, представництвами іноземних суб'єктів господарської діяльності та підприємствами, які ведуть спрощений бухоблік доходів та витрат (крім підприємств, які складають фінзвітність за міжнародними стандартами фінзвітності).

Крім того, назва додатка 1 до Положення «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» змінена на «Фінансова звітність малого підприємства». Доповнено форму № 1-м (додаток 1 до Положення) після рядка «I. Необоротні активи» новими позиціями (нематеріальні активи – 1000, первісна вартість – 1001, накопичена амортизація – 1002).

Це пов’язано з тим, що у статті "Нематеріальні активи" відображається вартість об'єктів, віднесених до складу нематеріальних активів. У цій статті наводяться окремо первісна та залишкова вартість нематеріальних активів, а також нарахована сума накопиченої амортизації. До підсумку балансу включається залишкова вартість, яка визначається як різниця між первісною вартістю і сумою накопиченої амортизації, яка наводиться у дужках.

Зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухобліку

Внесено зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291.

Тепер рахунки класу 9 «Витрати діяльності» можуть вести всі підприємства з відкриттям за власним рішенням рахунків класу 8 «Витрати за елементами». В тому числі – суб'єкти малого підприємництва, а також інші організації, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності.

Зміни до спрощеного Плану рахунків бухобліку

Також були внесені зміни до наказу Мінфіну від 19.04.2001 № 186 «Про затвердження спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку».

Спрощений План рахунків можуть застосовувати юридичні особи, визнані мікропідприємствами, малими підприємствами, непідприємницькі товариства, підприємства, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат, а також представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності. Дані підприємства застосовують спрощений План рахунків у разі складання ними фінзвітності відповідно до НП(С)БО 25.