вгору

Розкриття в МСФЗ-звітності впливу збройної агресії росії: 5 питань–відповідей

До Вашої уваги – стаття сертифікованого експерта з МСФЗ та аудитора, доктора економічних наук Олени Харламової – щодо впливу країни-агресора на звітність за міжнародними стандартами. Автор виділяє 5 основних запитань і надає на них відповіді.

Рік–два тому ми були свідками унікальної ситуації – Рада МСБО відреагувала на глобальну коронокризу і внесла доповнення до МСФЗ, що пов’язані з конкретною ситуацією, яка полягала в наданні поступок з оренди. Проте зараз, ймовірно, дехто в світі вважає, що війна – це локальна проблема України та росії, ну мабуть ще прилеглих країн, ні словом, ні півсловом не обмовившись і навіть не висловивши свою позицію щодо страхіття і геноциду українського народу, які відбуваються в центрі Європи в ХХІ столітті. Тому застосовувати МСФЗ в умовах війни нам потрібно вчитися самотужки і не чекати ситуаційних роз’яснень.

Я б виділила п’ять популярних питань, що виникають в укладачів МСФЗ-звітності щодо розкриття впливу збройної агресії росії. Мої відповіді на них – далі.

1. Які додаткові розкриття слід наводити у МСФЗ-звітності у зв’язку зі збройною агресією росії?

Всі їх неможливо передбачити і описати, але, що точно має бути – це:

  • фактичний і очікуваний вплив вторгнення росії в Україну на фінансовий стан, результати діяльності та грошові потоки компанії, а також
  • основні ризики та невизначеності, що спровоковані цим вторгненням.

2. Чи потрібно розкривати вплив збройної агресії росії в одній примітці чи розкривати фрагментарно у відповідних примітках?

Відповідь на це питання лежить в площині професійного судження і обидва варіанти є прийнятними. Компанія може додати єдину примітку і акумульовано розкрити всі аспекти, які вона вважає доречними в контексті розкриття впливу війни. В такому разі я б рекомендувала по тексту приміток обов’язково робити перехресне посилання у відповідних примітках для того, щоб користувачі розуміли, що та чи інша примітка має «воєнне» доповнення. Не буде помилкою розкривати «воєнні» доповнення безпосередньо у відповідних примітках, тобто фрагментарно. Обирайте на своє судження, але я б обрала перший варіант.

3. А якщо ніякого впливу на компанію збройна агресія росії не чинить?

У мене зустрічне питання, чи серйозно такі питання можуть виникати? Схоже на питання «як зробити так, щоб нічого не робити». Вибачайте, але тут не пройде. Припустимо, компанія вважає, що війна не мала суттєвого впливу на її фінансову звітність, то в такому випадку недостатньо просто «промовчати» – потрібно детально описати причини і обставини відсутності впливу і як вдається уникнути ризиків, викликаних війною. Варіант відсутності впливу вбачається малоймовірним, тому користувачі з неменшою зацікавленістю хочуть побачити пояснення такого, можна сказати, «феномена».

4. Де ключові точки в МСФЗ-звітності, в яких вплив війни буде відчуватися з високим ступенем ймовірності?

Сьогодні багато матеріалів є на цю тему, тому сформулюю коротко своє бачення. Передусім це:

  • заява про безперервність;
  • розкриття операційного середовища;
  • судження, оцінки, припущення та невизначеності;
  • припинена діяльність;
  • зменшення корисності активів (фінансових і нефінансових);
  • резерви очікуваних кредитних збитків (зміни у вихідних даних та оцінках);
  • справедлива вартість;
  • ризики, управління ними та їх чутливість тощо.

Цей перелік не є вичерпним, але він покриває найбільш ймовірні розкриття, які вимагатимуть доповнень внаслідок збройної агресії росії.

5. Чи можна в умовах війни переглянути подання статей фінансової звітності, щоб відобразити вплив війни?

На мою думку, не просто можна, а потрібно, якщо це підвищить якісні характеристики фінансової МСФЗ-звітності. Є навіть обов’язкові випадки, коли це потрібно зробити. Наприклад, збитки від знецінення основних засобів можуть бути настільки суттєвими, що це вимагатиме окремого подання у звіті про прибутки і збитки, а активи, що знаходяться на окупованих територіях, можуть вимагати окремого розкриття. Так що слухайте свою «професійну чуйку» ???? і не бійтеся робити свою звітність унікальною, якщо це на користь користувачам. Але застерігаю «що занадто, то не здраво», так що тримайте баланс між деталізацією і корисністю, щоб не потрапити в пастку недостовірного подання внаслідок вуалювання інформації шляхом надлишкової деталізації.

Джерело – Агентство з МСФЗ.