вгору
03.12.2024
Як ми вже повідомляли, для платників податку на прибуток, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, запроваджено сплату авансових внесків з цього податку. Це передбачено Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану” від 10.10.2024 р. № 4015-IX (далі – Закон № 4015), який набрав чинності з 01.12.2024 р., крім окремих його норм.
Законом № 4015 також запроваджено сплату авансових внесків з ПДФО платниками цього податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним (далі – авансові внески).
Так, платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов’язані сплачувати авансові внески з ПДФО за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця.
Авансові внески, що підлягають сплаті до бюджету платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, визначаються у порядку, передбаченому пп. 177.5.1-1, яким доповнено п. 177.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Під роздрібною торгівлею пальним слід розуміти діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізацію скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з нафтоналивного несамохідного морського/річкового бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.
Нагадуємо, що місце роздрібної торгівлі пальним – об’єкт нерухомого майна або єдиний (цілісний) майновий комплекс, на території якого розташоване технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання та роздрібної торгівлі пальним, який належить суб’єкту господарювання на праві власності або користування; нафтоналивний несамохідний морський / річковий бункерувальник; спеціалізований транспортний засіб для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом, з якого здійснюється роздрібна торгівля скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів. Місце роздрібної торгівлі пальним вважається місцем зберігання пального, якщо зберігання пального здійснюється за таким місцем роздрібної торгівлі пальним (п. 52 ч. першої ст. 1 Закону № 3817.
Строки сплати авансових внесків:
щомісяця не пізніше 20-го числа поточного місяця за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному пп. 177.5.1-1 ПКУ.
Установлено, що положення зазначених норм ПКУ застосовуються з першого числа місяця, в якому набрав чинності Закон № 4015, тобто з 01.12.2024 р.
Враховуючи, що Закон № 4015 набрав чинності з 01.12.2024 р., перший авансовий внесок для платників податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, сплачується за грудень 2024 р. у термін не пізніше 20 грудня 2024 р.
Розміри сплати авансових внесків
Авансовий внесок сплачується за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця:
Важливо! Авансові внески сплачуються за кодом бюджетної класифікації КБК 11011500 «Авансовий внесок з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним».
Авансові внески є невід’ємною частиною ПДФО.
Податкове зобов’язання з ПДФО, розраховане за результатами остаточного розрахунку за звітний податковий рік, зменшується на суму авансових платежів, сплачених відповідно до пп. 177.5.1-1 ПКУ, при цьому сума такого зменшення не повинна перевищувати суму розрахованого податкового зобов’язання з цього податку.
До відома! Якщо сума авансового внеску з податку, попередньо сплачена протягом звітного податкового року відповідно до пп. 177.5.1-1 ПКУ, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання з ПДФО за такий звітний податковий рік, сума такого перевищення не підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку.
Сума сплачених авансових внесків з ПДФО відповідно до п.п. 177.5.1-1 ПКУ, не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів) та на неї не поширюються положення ст. 43 ПКУ.
Відповідальність за несплату авансових внесків з ПДФО
Несплата суб’єктом господарювання, що отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, авансового внеску з ПДФО, визначеного пп. 177.5.1-1 ПКУ за податковий (звітний) період, є підставою, зокрема, для застосування фінансової відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених ст. 124 ПКУ у разі, якщо платник податку не сплачує узгоджену суму авансового внеску з ПДФО протягом встановленого строку.
Про це повідомлено в Інформаційному листі ДПСУ №8/2024.
Про реквізити рахунків для сплати ВЗ та авансових внесків зі сплати пального читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.