вгору
29.08.2018
Держпраці у Кіровоградській області надало роз’яснення щодо правомірності укладання договорів стажування з фізичними особами.
Держпраці було здійснено інспекційне відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин у приватного підприємця, якому належить фітнес - центр.
Інспектори праці констатували, що за фактичним місцем функціонування діяльності підприємця роботу адміністратора залу виконувала особа на умовах договору стажування.
В договорі стажування зазначено, що підприємець зобов’язується вивчити стажера трудовим обов’язкам за спеціальністю «адміністратор фітнес - центру» на безоплатній основі, надати стажеру робоче місце, обладнане відповідно до правил і норм охорони праці, а стажер, в свою чергу, зобов’язаний дотримуватися встановлених ФОП правил внутрішнього трудового розпорядку, норм охорони праці, режиму стажування.
В цьому випадку правовідносини між «стажером» та підприємцем були по суті трудовими відносинами, а їх оформлення є формальним і спрямоване лише на надання трудовому договору форми договору стажування. Тобто, має місце заміна трудових правовідносин іншими відносинами. Вказане є порушенням вимог ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України), якою передбачено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повiдомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалiзацiї державної полiтики з адмiнiстрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування про прийняття працiвника на роботу в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Відповідно до чинного законодавства застосування стажування можливе лише відносно студентів або осіб, які мають статус безробітних.
Безоплатне стажування взагалі не передбачене законом.
Так, з метою розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності молоді, статтею 29 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі – Закон № 5067) надається можливість студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів проходити стажування за професією (спеціальністю), за якою здобувається освіта, на підприємствах, в установах та організаціях, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, на умовах, визначених договором про стажування у вільний від навчання час. Типова форма договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів затверджена постановою КМУ від 16.01.2013 р. № 20.
Іншим випадком, коли чинним законодавством передбачається можливість стажування особи, є випадок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних. Відповідно до Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого наказом Мінсоцполітики України, МОН України від 31.05.2013 р. № 318/655, стажування – це підвищення кваліфікації безробітного з метою набуття практичних умінь і навичок для виконання професійних обов’язків за професією або на посаді, на яку претендує безробітний у роботодавця. Відповідно, громадяни, які мають офіційний статус безробітного, можуть проходити стажування — професійне навчання працівників на виробництві, чи іншому підприємстві, організації незалежно від форми власності. У всіх інших випадках – роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу відповідно до вимог ст. 24 КЗпП України.
Вимогами КЗпП України не передбачено проходження стажування особою, яка бажає працевлаштуватися шляхом укладення трудового договору, для перевірки її кваліфікації та навиків роботи або отримання таких.
Стажування в цілях придбання практичних навиків, необхідних для виконання посадових обов'язків, може бути організоване за наявності відповідного договору між роботодавцем, претендентом на посаду (безробітним) і державним центром зайнятості (ст. 35 Закону № 5067).
Отже, Держпраці наголосила, що договір стажування може бути укладено тільки відносно студентів та безробітних. При цьому стажування необхідно оплачувати, адже безоплатне стажування не передбачено законодавством.