вгору

Чи може бабуся піти у декретну відпустку, якщо мати дитини – ФОП?

Порядок надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначено Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі – Закон).

У ст. 18 Закону зазначено, що така відпустка надається жінці, а також може бути надана батьку дитини, бабі, діду чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою жінки або вищезазначених осіб повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

При цьому, бабусі та іншим родичам дитини відпустка для догляду за дитиною надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).

Отже, лише за умови надання довідки з місця роботи матері дитини гарантовано право батька дитини, баби чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, на отримання відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги).

Таким чином, право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку батька дитини, бабусі, дідуся чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, залежить від права матері на таку відпустку.

Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Водночас, згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Отже, мати дитини, яка є фізичною особою-підприємцем не має права на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки вона не перебуває у трудових відносинах.

Оскільки мати дитини не перебуває у трудових відносинах та не працює за трудовим договором у фізичної особи, на неї не поширюється дія Закону. Тобто права на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ця жінка не має, а тому бабусі не може бути надана зазначена відпустка.

Роз’яснення надала Держпраці у Львівській області.

Також читайте про декретну відпустку ФОП.