вгору
07.04.2020
На час карантину багатьом підприємствам заборонено проводити свою діяльність. Насамперед, це стосується ТРЦ, кінотеатрів, театрів, ресторанів, фітнес-центрів тощо. Тому багатьох підприємців хвилює питання: чи є пільги щодо сплати за оренду приміщень, які у цей період не використовуються.
Закон України від 30.03.2020 року № 540-IX, яким запроваджені додаткові соціальні та економічні гарантії у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби, вніс також зміни до Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) щодо сплати за користування майном.
Так, розділ "Прикінцеві та перехідні положення" ЦКУ доповнено, зокрема, п. 14, відповідно до якого з моменту встановлення карантину, введеного постановою КМУ від 11.03.2020 року № 211 і до його завершення в установленому законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до ч. 6 ст. 762 цього Кодексу.
Нагадаємо, згідно з ч. 6 ст. 762 ЦКУ наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Зазначимо, що прийнята норма Закону №540 відрізняється від тексту проєкту до цього закону (законопроєкт №3275), у якому було чітко зазначено, що на період карантину наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦКУ.
Отже, відповідно до норм прийнятого Закону наймач може бути звільнений від плати за користування майном на час карантину. Така норма закону потребує офіційного роз’яснення: яким чином наймач може не платити за оренду, чи потрібно для цього згода власника майна чи це питання в кожному індивідуальному випадку буде вирішуватись через суд, тощо. Тож радимо бути уважними та орієнтуватися на текст уже прийнятого закону.
Про нововведення, внесені Законом №540, читайте у Блозі бухгалтера, розділі Інформер програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.