вгору

Електронні аграрні розписки: зареєстровано новий законопроект

У ВРУ зареєстровано проект Закону   «Про електронні аграрні розписки» від 02.05.2023 р. № 9266 (далі – Законопроект).  Основна мета Законопроекту –  запровадження нового фінансового інструменту для кредитування сільськогосподарського виробництва.

Один з обмежуючих факторів для розвитку аграрного потенціалу в Україні –  відсутність доступних кредитів. Законопроектом пропонується врегулювати електронні аграрні розписки як неемісійні цінні папери в електронній формі. При цьому законопроект не скасовує дію Закону України «Про аграрні розписки» від 06.11.2012 р. № 5479-VI, а запроваджує поряд з традиційними паперовими розписками новий фінансовий інструмент кредитування.

Основні положення Законопроекту такі: 

  • Електронна аграрна розписка є самостійним предметом обігу на ринках капіталу, може бути об’єктом купівлі-продажу, джерелом прибутку. Тобто, аграрна розписка є неемісійним цінним папером.  Електронні аграрні розписки будуть існувати у формі електронного документа в Реєстрі електронних аграрних розписок.
  • Законопроект розширює коло суб’єктів, які можуть видавати електронні аграрні розписки, за рахунок сільгоспкооперативів.
  • Спрощення та здешевлення порядку видачі, обігу та припинення електронної аграрної розписки у порівнянні з традиційними паперовими. 
  • Предметом застави може бути майбутній врожай, живі тварини, продукти  тваринного і рослинного походження, продукти  їхньої  первинної переробки.
  • Законопроект забезпечує надійність електронної аграрної розписки. Якщо у боржника відсутня застава за електронною аграрною розпискою, то кредитор може стягнути позику на підставі спеціальної виписки з Реєстру електронних аграрних розписок за рахунок іншого майна.

Прийняття законопроекту допоможе виробникам сільськогосподарської продукції отримати ширший доступ до кредитів, також збільшить коло кредиторів, здатних фінансувати агросектор.

Про це повідомлено на Урядовому порталі.

Більше корисних матеріалів читайте у Блозі бухгалтера, Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.