вгору

Інспектування з питань виявлення незадекларованих працівників: Держпраці та ДПС об’єднають зусилля з 01.07.2021 р.

Держпраці повідомила, що з 01.07.2021 р. розпочинає спільні заходи з ДПС, спрямовані на стимулювання роботодавців та працівників до переходу від неформальних до задекларованих трудових відносин.

Вони включають два етапи:

1) інформаційну кампанію про переваги офіційного працевлаштування та ризики використання незадекларованої праці;

2) інспекційну кампанію серед роботодавців, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці.

Під час 2-го етапу роботи інспекції у полі зору працівників Держпраці та ДПС будуть роботодавці, які не відреагували на тривалу інформкампанію та продовжують ухилятись від декларування найманих працівників.

Відповідно до чинного законодавства інспектор праці може прийти до будь-якого роботодавця в будь-який день та час з метою і перевірити оформлення трудових відносин. Для виявлення незадекларованих працівників, інспектор може безперешкодно проходити до виробничих, службових та адміністративних приміщень роботодавців, знайомитися з документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, спілкуватися з працівниками та представниками роботодавця, ставити їм питання та отримувати пояснення. При виявленні незадекларованих працівників невідкладно будуть вживатися заходи щодо притягнення до відповідальності за порушення у сфері законодавства про працю та податкового законодавства.

Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України розмір санкції за порушення законодавства про працю (незадекларований працівник, факт підміни трудового договору цивільно-правовим/договором про стажування, виплати зарплати в конверті, виплати винагороди працівнику без нарахування/сплати ЄСВ та податків, фактичного використання праці працівника повний день, при оформленні його на неповний робочий день) складає 10 мінімальних заробітних плат (далі – МЗП), що у 2021 р. становить 60000 грн.

Вчинення такого порушення повторно протягом двох років обійдеться роботодавцеві вже у 30 МЗП за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення (у 2021 р. – 180000 грн).

Зверніть увагу! Фінансові ризики і наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства.

Більше про штрафи за порушення трудового законодавства з 01.01.2021 р. та про попередження про відповідальність за трудові порушення читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.