вгору

Листок непрацездатності на роздрукованому бланку під час війни: чи оплатять?

Через бойові дії, ускладнену логістику і технічні обмеження, створення електронних лікарняних або видача паперових листків непрацездатності (далі – ЛН) сьогодні можуть бути ускладнені.

Аби це не вплинуло на можливість і строки отримання допомог від Фонду соціального страхування України (далі – ФСС), ми напрацювали зміни до нормативно-правових актів, які дозволяють видати ЛН попри зупинення доступу лікаря до електронних систем, а також у виняткових, визначених МОЗ випадках, попри відсутність бланків.

Йдеться про зміни, затверджені наказом МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01 червня 2021 року № 1066» від 25.03.2022 р. № 522.

Якщо неможливо створити медвисновок тимчасової непрацездатності?

У разі, коли лікар не має доступу до електронної системи охорони здоров’я, йому надано право замість оформлення медичного висновку і автоматичного формування е-лікарняного видати пацієнту паперовий ЛН на захищеному бланку.

Якщо бланки лікарняних відсутні

У виняткових, визначених МОЗ випадках, за відсутності у закладі охорони здоров’я або реабілітаційної допомоги паперових бланків ЛН та об’єктивної неможливості їх отримання, за рішенням керівника такого закладу може бути дозволено самостійно роздрукувати лікарняний на білому папері.

 Форма бланку лікарняного затверджена наказом МОЗ від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.

https://lh5.googleusercontent.com/ETy4suYipGtjglQR4WXXikjwZgaIkgcWKzTePvxz6mxU6RVrvuffQWyzyH_-olPd6LgDMTXZu7UIDXq7UnjNaLXNm9hClCd8NdkQSVrcLU8n6V0wj66Sle6R5glyALch_2GtUuc1 Такий роздрукований листок непрацездатності прирівнюється до лікарняного, виданого на бланку: він підтверджує факт тимчасової непрацездатності та є підставою для нарахування допомоги від ФСС та за рахунок коштів роботодавця.

Як заповнити роздрукований лікарняний?

До роздрукованого бланку ЛН, за умови, що використання такого бланку визначено МОЗ у наявних в закладу охорони здоров’я обставинах, застосовуються вимоги Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінпраці, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.

При заповненні роздрукованої форми лікарняного в полі «серія бланку» зазначається ЄДРПОУ закладу, а в полі «номер бланку» – порядковий номер запису в Журналі реєстрації листків непрацездатності, затвердженому наказом МОЗ від 14.02.2012 р. № 110.

Як роботодавцю подати заяву-розрахунок за роздрукованим лікарняним?

При роботі із роздрукованим бланком ЛН роботодавець виконує всі свої функції, передбачені для роботи із паперовими ЛН, зокрема:

  • розглядає його на комісії із соцстрахування;
  • заповнює зворотню сторону (яка може бути також роздрукована страхувальником самостійно, у разі, якщо лікар видав лише лицьовий бік);
  • оплачує перші 5 днів непрацездатності у разі необхідності;
  • формує заяву-розрахунок.

При формуванні заяви-розрахунку слід проставляти ЄДРПОУ закладу охорони здоров’я та порядковий номер запису в Журналі реєстрації листків непрацездатності в колонку 8 «Номер» форми заяви-розрахунку, ігноруючи колонку 7 «Серія» у такому форматі: ХХХХХХХХ-YYYY, де ХХХХХХХХ – код ЄДРПОУ закладу охорони здоров’я, а YYYY – порядковий номер запису в Журналі реєстрації листків непрацездатності (рис. 1).

Рис. 1

При цьому кількість символів для цього поля не обмежуються, оскільки неможливо спрогнозувати кількість записів у журналі та який порядковий номер буде присвоєно ЛН.

Коли оплатять лікарняні?

Оформлення тимчасової непрацездатності роздрукованим лікарняним не вплине на строки та можливість отримання допомоги від ФСС: призначення і виплата коштів відбуваються на загальних засадах.

Тож, як і в разі е-лікарняного, слідкувати за станом фінансування можна онлайн у телеграм-каналі ФСС.

https://lh6.googleusercontent.com/LjfJ238jmOmkHM-l6K9m9SYA-zxSnQE8UGqjb-aLuQcoLHBFMjjhECKAlfPwi_TFqnQXl24nQr82i08SMpEZ1d_w98XaxaT5Zrrw5Lu8ueVkZyNeJ4IzjBhckon1TyuelmG3sDn3 Роздруковувати лікарняні дозволяється на час воєнного стану та упродовж трьох місяців після його завершення.