вгору

Надання разової допомоги експрацівникам: чи оподатковувати ПДФО?

Колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників, власників та уповноважених ними органів. Це визначено ст. 10 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП).

До змісту колективного договору включається, зокрема, встановлення гарантій, компенсацій та пільг (ст. 13 КЗпП).

При цьому колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.

З метою оподаткування матеріальна допомога, що надається без встановлення умов та напрямів її витрачання, відноситься до нецільової благодійної допомоги.

Особливості оподаткування благодійної допомоги встановлено п. 170.7 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у т. ч. матеріальної, що надається, зокрема, резидентами-юридичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (абз. 1 пп. 170.7.3 ПКУ).

Перевищення допомоги над вказаним розміром підлягає оподаткуванню на підставі пп. 164.2.20 ПКУ у джерела виплати за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ.

Нагадаємо, ставка ПДФО становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) у т.ч., але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

При цьому, благодійник-юридична особа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності.

При отриманні нецільової благодійної допомоги від благодійника-юридичної особи платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, установлений абзацом першим пп. 169.4.1 ПКУ.

Отже, якщо колективним договором передбачено виплату юридичною особою разової матеріальної допомоги колишнім працівникам (ветеранам, пенсіонерам) до святкових дат, то у розумінні ПКУ таку допомогу слід розглядати як нецільову благодійну допомогу, що оподатковується ПДФО з урахуванням пп. 170.7.3 та пп. 164.2.20 ПКУ.

Нагадаємо, що сума нецільової благодійної допомоги, що не оподатковується ПДФО у 2020 р., становить 2940 грн.

Таке розяснення надано податківцями ДПС у Тернопільській області.

Більше новин читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.