вгору

Нарахування ЄСВ на зарплату працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом

Як ми повідомляли нашим читачам, з 10.08.2022 року набрали чинності зміни до Кодексу законів про працю в Україні (далі – КЗпП), якими запроваджено нову форму трудового договору (далі – ТД) з нефіксованим робочим часом.

Так, трудовий договір з нефіксованим робочим часом – це особливий вид трудового договору, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов’язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці, передбачених ст. 21 прим. 1 КЗпП.

У зв’язку з цим, податківці надали роз’яснення на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» (категорія 201.04.01), як нараховувати ЄСВ на зарплату працівникам за таким видом договору.

Заробітна плата виплачується працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, за фактично відпрацьований час.

Частиною п’ятою ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) визначено, що ЄСВ (крім пільгових категорій) встановлюється у розмірі 22% до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄСВ.

У разі якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка ЄСВ, встановлена частиною п’ятою ст. 8 Закону № 2464, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

При нарахуванні заробітної плати (доходів) працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, ставка ЄСВ, встановлена ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Отже, при нарахуванні зарплати працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, ставка ЄСВ у розмірі 22% застосовується до фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру.