вгору

Нарахування та сплата податку на нерухомість: особливості

Нагадуємо, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – податок на нерухомість), є фіз- та юрособи, в т. ч. нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. 

Податкове/податкові повідомлення-рішення (далі – ППР) про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з пп. 266.7.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), разом з детальним розрахунком суми/сум податку на нерухомість та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку ДПС до 01 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). 

Щодо пільг  

Пільги зі сплати податку на нерухомість визначені п. 266.4 ПКУ

Таблиця 

Зменшення бази оподаткування* один раз за кожний базовий податковий (звітний) рік 

Об’єкт/об’єкти житлової нерухомості, в т. ч. їх частки,  

у власності фізособи, незалежно від їх кількості 

Зменшення бази оподаткування* 

для квартири/квартир 

на 60 кв. м 

для житлового будинку/будинків  

на 120 кв. м 

для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в т.ч. їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у т. ч. їх часток) 

на 180 кв. м 

* Пільги для фізосіб не застосовуються:  

  • якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує 5-кратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої пп. 266.4.1 ПКУ
  • якщо такий об’єкт/об’єкти використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності). 

Сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фіз- або юросіб, громадських об’єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). 

Пільги з податку на нерухомість для фізосіб визначаються, виходячи з їх майнового стану та рівня доходів (пп. 266.4.2 ПКУ). 

Не є об’єктами оподаткування податком на нерухомість, зокрема: 

  • об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом, у т. ч. їх частки; 
  • об’єкти житлової нерухомості: 

- в т. ч. їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину; 

- які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується 5 та більше дітей; 

  • - непридатні для проживання, у т. ч. у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради ОТГ, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад; 
  • будівлі дитячих будинків сімейного типу; 
  • гуртожитки; 
  • будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг. 

Особливості сплати податку на нерухомість протягом воєнного стану 

Тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення ст. 266 ПКУ застосовуються з урахуванням таких особливостей. Докладно про це – у матеріалі Про звільнення від сплати податку на нерухомість за знищене та пошкоджене майно: Закон № 3050

Для платників податку – фізосіб ДПС самостійно обчислює податкове зобов’язання та надсилає (вручає) ППР за податкові (звітні) періоди 2021 та 2022 р. р. у строк до 31.12.2023 р., за винятком податкових зобов’язань за об’єкти нежитлової нерухомості, розташовані на територіях активних бойових дій або на ТОТ рф, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, по яких контролюючий орган обчислює податкове зобов’язання та надсилає (вручає) ППР за податкові (звітні) періоди 2021 р. та січень – лютий 2022 р., не пізніше 1 числа місяця, що настає через шість місяців після дати завершення активних бойових дій або тимчасової окупації. 

Щодо сплати податку, податкове зобов’язання за звітний 2023 р. з податку на нерухомість сплачується фізсобами протягом 60 днів з дня вручення ППР. 

Про це інформує пресслужба ДПСУ. 

Також читайте на цю тему матеріал За землі та нерухомість, звільнені від сплати податку у зв’язку із бойовими діями, потрібно подати уточнюючу декларацію