вгору

НБУ визначив перелік важливих об’єктів платіжної інфраструктури в Україні

НБУ за результатами моніторингу діяльності платіжних систем у 2022 році визначив перелік важливих об’єктів платіжної інфраструктури в Україні.

Єдиною системно важливою платіжною системою в Україні, як і у попередні роки, стала система електронних платежів (СЕП) НБУ.

До категорії важливих платіжних систем віднесено п’ять платіжних систем, а саме: 

  • "MasterCard", MasterCard International Incorporated, США;
  • "Visa", Visa International Service Association, США;
  • "NovaPay", ТОВ "НоваПей", Україна;
  • "Фінансовий світ", ТОВ "Українська платіжна система", Україна;
  • "Поштовий переказ", АТ "Укрпошта", Україна.

Крім того, за підсумками діяльності у 2022 року вперше визначені важливі учасники платіжних систем. 

Так, до переліку важливих учасників системно важливих та важливих платіжних систем увійшли:

  • АТ КБ "ПриватБанк" (СЕП НБУ, "MasterCard", "Visa");
  • ТОВ "ФК "КОНТРАКТОВИЙ ДІМ" ("Фінансовий світ");
  • ТОВ "УНІВЕРСАЛЬНІ ПЛАТІЖНІ РІШЕННЯ" ("Фінансовий світ").

Також за результатами моніторингу за 2022 рік визначено три важливих оператори послуг платіжної інфраструктури: ПрАТ "Український процесінговий центр", ТОВ "ЕЙСІ ДІСІ ПРОЦЕССІНГ" та ТОВ "ТАС ЛІНК".

Розподіл об’єктів платіжної інфраструктури за категоріями важливості здійснюється регулятором згідно з міжнародною практикою для підвищення їх надійності й ефективності, а також приведення їх діяльності у відповідність до міжнародних стандартів оверсайту. Так, до об’єктів платіжної інфраструктури, що віднесені до категорій важливості, НБУ встановлює посилені вимоги в частині управління та організації діяльності, доступу та участі в платіжній системі, системи управління ризиками, остаточності розрахунків, забезпечення кіберстійкості та управління безперервністю діяльності. 

Нагадаємо, раніше НБУ здійснював розподіл платіжних систем на системно важливі, соціально важливі та важливі платіжні системи.

З 2022 р. оновлений порядок здійснення оверсайту передбачає віднесення платіжних систем до категорій системно важливих та важливих платіжних систем (Закон України "Про платіжні послуги" та постанова Правління НБУ від 24.08.2022 р. № 187).  

Довідково. Розподіл об’єктів платіжної інфраструктури за категоріями важливості НБУ здійснює щорічно за підсумками їх  діяльності протягом попереднього року. Критеріями визначення важливості об’єктів платіжної інфраструктури є обсяги операцій  та види послуг, які ними надаються.

Про це повідомив регулятор на своєму сайті.

Про те, що нове покоління СЕП запрацює з 01.04.2023 р. та про порядок виконання міжбанківських платіжних операцій у новому поколінні СЕП, читайте  у  Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.