вгору

Не подали ф. № 20-ОПП чи № 1-ОПП після 01.08.2023 р.: чи оштрафують?

До відома наших читачів! Згідно з п. 63.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти контролюючі органи за основним місцем обліку про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, згідно з розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588). Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588) подаються протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку. 

Пунктом 9.2 розд. IX Порядку № 1588 визначено, що у разі виникнення змін у даних або внесення змін до документів, які подаються для взяття на облік згідно з Порядком № 1588, крім змін, які вносяться до ЄДР, платник податків зобов’язаний протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів подати до контролюючого органу уточнені документи в такому самому порядку, як і при взятті на облік, шляхом подання додаткової реєстраційної заяви за формами (додатки 5, 8 та 6 до Порядку № 1588 відповідно): 

  • № 1-ОПП (для юросіб та їх відокремлених підрозділів) подається з позначкою «Зміни»; 
  • № 5-ОПП (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) подається з позначкою «Зміни»; 
  • № 1-ОПН (для іноземної юридичної компанії) – з позначкою «Перереєстрація, зміни». 

Крім того, платники податків – юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб зобов’язані подати відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юрособи, відокремлених підрозділів юрособи до контролюючого органу у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви за формою № 1-ОПП або за формою № 1-ОПН з позначкою «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку». 

Відповідальність за порушення  

Згідно з п. 117.1 ПКУ неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухобліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених ПКУ, – тягнуть за собою накладення штрафу: 

  • на самозайнятих осіб у розмірі 340 грн; 
  • на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, – 1020 грн.  

У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу: 

  • на самозайнятих осіб у розмірі 680 грн; 
  • на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, – 2040 грн. 

Нагадуємо, що згідно з пп. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, який визначав окремі особливості зупинення перебігу строків, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (у т.ч. за неподання (несвоєчасне подання) повідомлення за ф. № 20-ОПП, заяв за формами № 1-ОПП, № 5-ОПП, № 1-ОПН) не застосовувалася. Про це ми повідомляли тут. 

Однак у зв’язку із набранням чинності 01.08.2023 р. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 р. № 3219-ІХ, яким, зокрема, внесено зміни до пп. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, з 01.08.2023 р. для платників податків та контролюючих органів відновлено перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. 

Отже, з 01.08.2023 р. відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах (у т.ч. за неподання (несвоєчасне подання) повідомлення за ф. № 20-ОПП, заяв за формами № 1-ОПП, № 5-ОПП та № 1-ОПН), передбачена п. 117.1 ПКУ, застосовується. 

Про це повідомило ГУ ДПС у Запорізькій області. 

Нагадуємо користувачам М.E.Doc, що форми № 20-ОПП (J/F1312005), № 1-ОПП (J1312105), 5-ОПП (F1314103), 1-ОПН (J1315404) зручно заповнити та подати у програмі.