вгору

ПН складена без факту здійснення госпоперацій: як скласти РК?

Нагадуємо нашим читачам, платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. першим п. 44.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), а саме:

  • первинних документів;
  • регістрів бухобліку;
  • фінансової звітності;
  • інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

До того ж, про це зазначено і у Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженому наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21: дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Згідно із п. 201.1 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну (далі – ПН) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, КЕП уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/ послуг платник податку – продавець товарів/ послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти ПН, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою (п. 201.10 ПКУ).

Передбачена можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної (далі – РК) у разі допущення платником податку помилок при її складанні, у т. ч. не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг (п. 192.1 ПКУ).

Отже, у разі складання ПН без факту здійснення госпоперації та її реєстрації в ЄРПН платник податку з метою виправлення помилки може скласти РК до неї.

У такому РК:

  • у полі «Дата складання» зазначається дата, на яку було виявлено помилку;
  • у заголовній частині РК – дані із заголовної частини ПН з ІПН покупця, на якого помилково (без факту здійснення господарських операцій) було складено ПН;
  • у розділі Б – зі знаком «–» (виводяться в «0») відповідні показники усіх рядків ПН, що коригується (кількість, обсяг постачання та сума ПДВ).

При цьому у графі 2.1 «код причини» РК зазначається код «103» (повернення товару або авансових платежів), див. рис. 1.

РК до ПН, складеної та зареєстрованої в ЄРПН без факту здійснення госпоперацій

Рис. 1

Такий РК підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така ПН.

Про це інформує Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП.