вгору

Подарунок від роботодавця: які особливості оподаткування ПДФО?

Нагадуємо нашим читачам, що доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються ПДФО на загальних підставах, передбачених розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для оподаткування додаткового блага (абз. другий п. 174.6 ПКУ).

Разом з тим, до доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, з метою оподаткування ПДФО, належить, зокрема, вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ).

Отже, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість подарунків, наданих такому платнику юрособою або фізособою-підприємцем, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25% однієї мінімальної зарплати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року (у 2020 році – 1180,75 грн.).

Якщо вартість подарунків перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується ПДФО як додаткове благо з урахуванням положень п. 164.5 ПКУ («натурального» коефіцієнта).

Нагадаємо, відповідно до п. 164.5 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 ÷ (100 – Сп), де К – коефіцієнт; Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Вартість подарунків, наданих фізособі не в грошовій формі юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня звітного податкового року, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та у податковому розрахунку за ф. № 1 ДФ відображається під ознакою доходу «160».

Якщо вартість подарунків перевищує вказаний розмір, сума такого перевищення оподатковується ПДФО і відображається у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ під ознакою доходу «126».

При цьому вартість подарунків, що перевищує вказаний розмір, також є об’єктом оподаткування військовим збором без застосування натурального коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ПКУ.

Про це інформують податківці ГУ ДПС у Запорізькій області.

До відома наших користувачів! Подавати звіт за ф. № 1ДФ (J(F)0500105) та інші до контролюючих органів зручно через програму M.E.Doc (рішення M.E.Doc.Держава). Для автоматичного заповнення цих звітів на підставі зарплатних даних використовуйте рішення M.E.Doc.Зарплата.

Про порядок заповнення та подання Податкового розрахунку за формою № 1ДФ та за якій звітний період подавати ф. №1ДФ з новими ознаками читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на Telegram-каналі.