вгору

Податкова знижка для фізосіб за 2022 рік

Фізособи мають можливість отримати податкову знижку за витратами, здійсненими у 2022 році. Для цього до 31.12.2023 р. (включно) вони мають подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходів (далі – податкова декларація). 

Важливо! Право на отримання податкової знижки не переноситься на наступний рік. Тобто засвідчити свої витрати, аби повернути частину коштів за 2022 рік, можна лише до кінця поточного року.  

Податкову знижку за витратами 2023 року фізичні особи зможуть отримати у 2024 році. 

Відповідне право визначено ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

Податкова знижка: що це та які витрати включає? 

Податкова знижка для фізосіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фіз- або юросіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді зарплати та/або у вигляді дивідендів, у випадках, визначених ПКУ. Це передбачено пп. 14.1.170  ПКУ. 

Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як зарплата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ПКУ, крім випадку, визначеного пп. 166.4.4 ПКУ. 

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема (пп. 166.2.1 ПКУ): 

 • квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача)) та 
 • копіями договорів за їх наявності, в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). 

Копії зазначених у пп. 166.2.1 ПКУ документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються ДПС, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ (абз. перший пп. 166.2.2 ПКУ). 

До податкової знижки можна включити витрати, зокрема: 

 • частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом; 
 • пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям; 
 • сума коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості навчання; 
 • страхові платежі за договором довгострокового навчання; 
 • суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій; 
 • суми витрат на оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини; 
 • суми коштів, сплачених у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу; 
 • суми витрат у вигляді орендної плати (для ВПО); 
 • суми витрат на лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19; 
 • суми витрат на придбання акцій, емітентом яких є юрособа, яка набула статус резидента Дія Сіті. 

З метою отримання права на податкову знижку платник податків подає податкову декларацію до ДПС, в якому перебуває на обліку. 

Способи подання податкової декларації для отримання податкової знижки 

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один із таких способів: 

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 

в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 р. № 851-IV та «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. № 2155-VIII. 

Зверніть увагу! В найближчих оновленнях M.E.Doc з’явиться нова версія податкової декларації (ідентифікатор форми F0100214). Наразі приймається стара версія F0100213.