вгору

Податок на прибуток: який порядок обчислення та сплати МПЗ?

Згідно з пп. 141.9.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податку зобов’язаний у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ).

У такому додатку, зокрема, зазначаються:

  • кадастрові номери земельних ділянок, для яких визначається МПЗ, їх нормативна грошова оцінка та площа;
  • сума загального МПЗ, сума МПЗ щодо кожної земельної ділянки окремо;
  • загальна сума сплачених платником податку податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільгосппродукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільгоспугідь, та визначених відповідно до п. п. 141.9.2 або 141.9.3 ПКУ витрат на оренду земельних ділянок (далі у цьому пункті – загальна сума сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок) протягом податкового (звітного) року;
  • різниця між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.

Юридичні особи, платники податку на прибуток на загальних підставах – власники земельних ділянок, віднесених до сільгоспугідь, незалежно від того, чи використовуються такими особами ці ділянки для сільськогосподарського товаровиробництва (надання послуг) чи ні, а також у разі відсутності такого виду діяльності серед інших видів діяльності, внесених до ЄДР, для розрахунку різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів застосовують положення пп. 141.9.3 ПКУ як для платників податку, у яких частка сільгосптоваровиробництва за податковий (звітний) рік менше 75% – суми сплачених податків, зборів, платежів у розмірі, пропорційному частці сільгосптоваровиробництва такого платника за податковий (звітний) рік, розрахованій відповідно до пп. 14.1.262 ПКУ.

Відповідно до пп. 141.9.5 ПКУ при позитивному значенні різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок платник податку зобов’язаний збільшити визначену в податковій декларації суму податку на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету, на суму такого позитивного значення та сплатити таку збільшену суму податку до бюджету в порядку та строки, визначені ПКУ для сплати податку на прибуток підприємств.

У разі визначення платником податку від’ємного значення об’єкта оподаткування у податковому (звітному) році позитивне значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок підлягає сплаті до бюджету в порядку та строки, визначені ПКУ для сплати податку на прибуток підприємств.

Сума податку на прибуток підприємств у частині позитивного значення такої різниці не враховується у загальній сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок у наступному податковому (звітному) році.

Позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок є частиною зобов’язань з податку на прибуток підприємств.

До відома! Граничним терміном сплати податку на прибуток, в т. ч. мінімального податкового зобов’язання, за результатами 2022 р. є 13 березня 2023 р.

Про це повідомило Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП.

Про особливості визначення МПЗ у питаннях-відповідях читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.