вгору
16.05.2025
Абзацом першим п. 1.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що ПКУ регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Закон України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку ЄСВ, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
ЄСВ сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку або на єдиний рахунок (ч. сьома ст. 9 Закону № 2464).
Звертаємо увагу, що згідно з ч. ч. другою та третьою ст. 8 Закону № 2464 ЄСВ не входить до системи оподаткування, а кошти, що надходять від сплати ЄСВ та застосування фінансових санкцій відповідно до Закону № 2464, не можуть зараховуватися до Держбюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи те, що ЄСВ не входить до системи оподаткування та не належить до джерела наповнення дохідної частини державного та місцевих бюджетів, то відсутні законодавчі підстави для здійснення повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань з податків і зборів в рахунок погашення боргу зі сплати ЄСВ.
Про це повідомило Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП.
Також читайте на цю тему матеріал Своєчасна сплата та погашення заборгованості з ЄСВ: що слід знати?