вгору
28.04.2022
Векселедавець, у розумінні Податкового кодексу України (далі – ПКУ), – це суб'єкт господарювання – виробник, який одержує (пп. 14.1.22 ПКУ):
Податковий пост – пост, що утворюється на території підприємств, де виробляються продукти з використанням підакцизних товарів, на які встановлено нульову ставку податку та які визначені у ст. 229 ПКУ. На податковому посту здійснюють постійний безпосередній контроль постійні представники контролюючого органу за місцем його розташування (пп. 14.1.177 ПКУ).
Податковий вексель, авальований банком (податкова розписка), – простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов'язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений ст. 225, 229 ПКУ.
Податковий вексель вважається погашеним у разі документального підтвердження факту цільового використання підакцизної продукції шляхом подання довідки про її цільове використання, яка погоджується представником податкового посту, встановленого на підприємстві, і підтверджує її використання для:
Погашення векселів на бензини авіаційні або паливо для реактивних двигунів здійснюється шляхом реєстрації акцизних накладних в ЄРАН на операції за визначеними Кодексом напрямками. Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів (пп. 229.8 ПКУ).
Відповідно до п. 11 Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), що видаються до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (технічного) та біоетанолу, які використовуються суб'єктами господарювання для виробництва окремих видів продукції, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1257, для погашення податкового векселя векселедавець подає векселедержателю довідку про цільове використання спирту етилового у перерахунку на 100-відсотковий спирт етиловий у формі електронного документа, яка відповідно до законодавства затверджена Мінфіном. Така Довідка складається на основі первинних документів та погоджується з представником податкового поста, встановленого на підприємстві, де використовують спирт етиловий за нульовою ставкою (у разі встановлення такого податкового поста).
Враховуючи дію воєнного стану, взяття на облік та погашення податкових векселів та підтвердження цільового використання підакцизних товарів (продукції), на які встановлено нульову ставку акцизного податку або звільняються від оподаткування або встановлено знижену ставку за умови цільового використання протягом дії правового режиму воєнного стану на території України, здійснюється з урахуванням таких особливостей:
1) Для взяття податкового векселя на облік векселедавець подає його до контролюючого органу (векселедержателя) за своїм основним місцем обліку.
У разі неможливості взяття таким контролюючим органом податкового векселя на облік внаслідок запровадження у його роботі простою або тимчасовою неможливістю виконання ним таких функціональних повноважень у зв’язку з військовою агресією рф, податковий вексель для взяття на облік може бути поданий до ГУ ДПС у Львівській області, яке тимчасово визначено відповідальним за виконання функції з обліку податкових векселів платників податків, що перебувають на обліку в окремих органах ДПС, що тимчасово не можуть виконувати зазначені функції (контактний номер телефону працівників ГУ для координації дій (032) 297-33-43, (032) 297-30-12).
2) Погашення податкових векселів, термін сплати яких припав на період з 24.02.2022 р. до припинення або скасування воєнного стану, здійснюється за відповідним порядком, передбаченим для таких підакцизних товарів.
Зокрема, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Це визначено пп. 69.9 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період воєнного стану» від 03.03.2022 р. № 2118-IX.
Враховуючи наведене, погашення податкових векселів, строк сплати який припав на період дії воєнного стану, здійснюється після припинення або скасування воєнного стану.
Водночас, за зверненням векселедавця може бути здійснено погашення податкових векселів з дотриманням процедури, передбаченої ПКУ для таких підакцизних товарів, та з урахуванням наступного:
1) щодо спирту етилового – для виробництва виноматеріалів, лікарських засобів, продуктів органічного синтезу, продукції хімічного і технічного призначення, тощо (пп. 229.1 ПКУ);
щодо нафтопродуктів (у т. ч. легких та важких дистилятів, а також скрапленого газу та бутану, ізобутану), речовин, що використовуються як компоненти моторних палив – для виробництва у хімічній промисловості (пп. 229.2-229.7 ПКУ).
Погашення векселя здійснюється на підставі Довідки про цільове використання, яка погоджується представником податкового посту, встановленого на підприємстві, щодо підтвердження такого цільового використання.
У разі неможливості погодження Довідки представником податкового посту, встановленого на підприємстві, у зв’язку з простоєм відповідного контролюючого органу, з метою підтвердження наведених у Довідці даних суб’єктом господарювання забезпечується надання до неї належним чином засвідчених копій первинних документів, які підтверджують цільове використання відповідних підакцизних товарів.
2) щодо спирту етилового для виробництва алкогольних напоїв (ст. 225 ПКУ).
Погашення векселя здійснюється на підставі сплаченої суми акцизного податку в рахунок погашення податкового векселя, наявної митної декларації за експортними операціями, а також складених відповідно до Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку, затвердженого постановою Кабміну від 27.12.2010 р. № 1260, документів:
3) Щодо бензинів авіаційних та палива для реактивних двигунів, використаних на операції, визначені п. 229.8 ПКУ.
Погашення векселя може бути здійснено:
При погашенні векселів на обсяги втрат пального або спирту етилового внаслідок військової агресії рф слід врахувати положення ст. 231 ПКУ та пп. 69.9 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ щодо необхідності відновлення у таких випадках даних обліку пального та спирту етилового за результатами інвентаризації, складання та реєстрації акцизних накладних на обсяги втраченого пального або спирту етилового, тощо.
Разом з тим, у разі неможливості виконання векселедавцем вищенаведених вимог ПКУ щодо сплати у визначених випадках акцизного податку та/або подання відповідних документів, реєстрації акцизних накладних для підтвердження цільового використання підакцизних товарів, – з урахуванням положень пп. 69.9 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ щодо зупинення перебігу строків, погашення податкового векселя, строк погашення якого припав на період дії правового режиму воєнного стану на території України, здійснюється лише після припинення або скасування воєнного стану.
Про це повідомили податківці ДПСУ.
Більше новин читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.