вгору

Порядок проведення перерахунку ПДФО: що необхідно знати?

Роботодавець платника ПДФО зобов’язаний здійснити, у т. ч. за місцем застосування податкової соціальної пільги, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги (далі - ПСП). Це передбачено пп. 169.4.2 Податкового кодексу України (далі ПКУ).  

Перерахунок здійснюється: 

  • за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року; 
  • під час проведення розрахунку за останній місяць застосування ПСП у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених пп. 169.2.3 ПКУ (обмеження щодо застосування ПСП); 
  • під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем. 

Крім того, пп. 169.4.3 ПКУ передбачено, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого ПДФО за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП. 

Якщо внаслідок здійсненого перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу – за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати (пп. 169.4.4 ПКУ). 

Якщо ж внаслідок здійсненого перерахунку виникає переплата податку, то на її суму зменшується сума нарахованого податкового зобов’язання платника податку за відповідний місяць, а при недостатності такої суми зменшується сума податкових зобов’язань наступних податкових періодів, до повного повернення суми такої переплати. 

Зверніть увагу! Результати річного перерахунку сум доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих ПСП відображаються роботодавцем у додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого ЄСВ, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4. 

Графи у рядку 06 розд. I «Персоніфіковані дані про суми нарахованого (виплаченого) на користь фізичних осіб доходу та нарахованих (перерахованих) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору» додатка 4ДФ до Розрахунку заповнюються, зокрема, наступним чином: 

  • у графах «Сума нарахованого доходу» та 3 «Сума виплаченого доходу» проставляється сума нарахованого та виплаченого доходу за відповідний звітний період з врахуванням донарахованої суми; 
  • у графах «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» проставляється сума ПДФО з врахуванням суми недоплати/переплати. 

Коригування показників додатка 4ДФ до Розрахунку проводиться відповідно до п. 10 розд. V Порядку. 

Важливо! Результати річного перерахунку сум доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, а також сум наданих податкових соціальних пільг, необхідно відобразити у додатку 4ДФ до Розрахунку за IV квартал звітного року. 

Про це нагадали податківці ДПС у Рівненській області.  

Нагадаємо, що додаток 4ДФ (ідентифікатор форми - J/F0510409) і Податковий розрахунок (J/F0500109) можна подати в програмі M.E.Doc.  

У програмі M.E.Doc це виглядатиме так 

ПДФО, ЄСВ, 4ДФ