вгору

Правове регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи: Закон прийнято

27.03.2025 р. ВРУ схвалила в другому читанні та в цілому Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи» (законопроєкт № 10164-1 від 06.11.2023 р.). 

Метою прийняття законопроєкту є забезпечення правової визначеності у разі необхідності роботодавця направити надомних або дистанційних працівників у відрядження, якщо така можливість передбачена трудовим договором про надомну або дистанційну роботу; створення сприятливих умов роботи для батьків, чиї діти навчаються дистанційно у закладах загальної середньої освіти. 

Пропонується доповнити Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) положеннями щодо випадків:  

  • направлення у службові відрядження надомних та дистанційних працівників, якщо це передбачене трудовим договором;  
  • переведення працівника на надомну або дистанційну роботу, у зв’язку з навчанням дитини віком до 14 років дистанційно, за погодженням із роботодавцем. 

Про це зазначено на сайті ВРУ. 

Згідно з законопроєктом, запропонованим головним комітетом в остаточній редакції: 

Статтю 60-1 КЗпП доповнено новою ч. шостою: 

«Особливості направлення працівника, який виконує надомну роботу, в службове відрядження встановлюються трудовим договором про надомну роботу». 

Крім того, ст. 60-1 КЗпП доповнено ч. тринадцятою: 

«За погодженням із роботодавцем працівник може працювати на умовах надомної роботи у разі навчання його дитини віком до 14 років у закладі загальної середньої освіти за дистанційною формою здобуття освіти відповідно до наказу (розпорядження) керівника такого закладу освіти на період такого навчання». 

Статтю 60-2 КЗпП доповнено новою ч. шостою: 

«У разі необхідності направлення працівника, який виконує роботу дистанційно, у службове відрядження працівник зобов’язаний повідомити роботодавця про своє місцезнаходження будь-яким зручним способом, у тому числі з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Особливості направлення працівника, який виконує роботу дистанційно, у службове відрядження встановлюються трудовим договором про дистанційну роботу». 

Крім того, ст. 60-2 КЗпП доповнено новою ч. чотирнадцятою такого змісту:  

«За погодженням із роботодавцем працівник може працювати на умовах дистанційної роботи у разі навчання його дитини віком до 14 років у закладі загальної середньої освіти за дистанційною формою здобуття освіти відповідно до наказу (розпорядження) керівника такого закладу освіти на період такого навчання». 

Статтю 121 КЗпП доповнено новою ч. третьою: 

«У разі направлення у службове відрядження працівників, які виконують роботу дистанційно (стаття 60-2), у тому числі при їх відрядженні до місцезнаходження роботодавця, пункт відправлення працівника у відрядження та пункт, до якого працівник повертається з відрядження, встановлюються роботодавцем за погодженням із працівником під час узгодження маршруту поїздки та зазначаються у наказі (розпорядженні) про відрядження». 

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Наразі документ готується на підпис.